Amerika Merkez Bankası (Fed) para politikasını belirleme konusunda enflasyonla birlikte en çok dikkate aldığı veriler arasında, Amerika'nın istihdam raporunda yer alan tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar bulunuyor. Bu kapsamda bugün açıklanacak eylül ayı istihdam raporu verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Amerika Senatosunda Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin, ülkenin borç limitinin kısa zamanlı olarak artırılması yönünde anlaşmaya varması, pay piyasalarını destekledi. 

Taraflar arasında uzun zamandan beri devam eden görüşmelerden sonra Amerika Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Hazine Bakanlığının borçlanma yetkisini aralık ayı başına kadar yükseltmeyi kabul ettiklerini ve ülkenin temerrüde düşmesini önlediklerini duyurdu. Anlaşma ile borç limitinin 3 Aralık tarihine kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılacağı bildirildi.

Makroekonomik tarafta Amerika'da haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde düşüş gösterdi. Ülkede ilk defa işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 2 Ekim ile biten haftada önceki haftaya göre 38 bin azalarak 326 bine geriledi.

Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizi dün yüzde 1,58 ile 17 Haziran'dan beri en yüksek seviyeyi test ederken, bugün de yukarı yönlü seyrini sürdürerek yüzde 1,59'un üzerini gördü. Amerika'nın endeks vadeli kontratların da yeni güne pozitif seyirle başladığı görülüyor.

Avrupa tarafında doğal gaz arzına dair haber akışı yakından izlenmeye devam edilirken, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, son dönemde artan enerji fiyatlarından, talebe rağmen üretimi artırmayan doğal gaz tedarikçilerinin sorumlu olduğunu belirterek, enerjide daha bağımsız bir hale gelmek için çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi.

Dün açıklanan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) eylül ayı para politikası toplantı tutanakları bazı üyelerin, piyasaların Salgın Acil Varlık Alım Programı (PEPP) kapsamındaki desteklerin sona ermesi için hazır olduğunu ve varlık alımlarında daha büyük kesintiye vurgu yaptıklarını ortaya koydu.

Sanayi üretimi Ocak`ta yıllık yüzde 4,5 arttı Sanayi üretimi Ocak`ta yıllık yüzde 4,5 arttı

Almanya'da dün açıklanan sanayi üretimi verileriağustos ayında yüzde 4 gerileyerek ara malı tedarikinde yaşanan sıkıntıların devam ettiğini, tüm bu gelişmelere karşın yatırımcıların nispeten yatışan enerji fiyatları ve Amerika'da temerrüt olasılığının ortadan kalkmasına odaklanması ile Avrupa borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. 

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,17, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,85, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,65 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,51 değer kazandı.

Avro/dolar paritesi 2,5 ayın en düşük seviyesi olan 1,15'in üzerindeki yatay hareketine bugün de devam ediyor. Avrupa'da endeks vadeli kontratları ise karışık bir seyir izliyor.

Asya'da uzun tatilden sonra bugün işleme açılan Çin borsasında beklenenin aksine pozitif bir seyir izlenirken, emlak sektöründeki borç krizi kaygılarının mevcudiyetini koruması Hong Kong borsasına satış getirdi. 

Yoğun veri akışın olduğu Asya tarafında, Japonya'da ağustos ayı hanehalkı harcamaları beklentilerin altında kaldı, dış ticaret dengesi beklentilerine karşın açık verdi. 

Çin'de hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ise geçen ay 46,7 ile gördüğü tarihi dip seviyelerden toparlanarak 53,4'e yükseldi. 

Hindistan Merkez Bankası, yüzde 4 düzeyindeki politika faizini beklentiler doğrultusunda değiştirmedi.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,8 ve Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,8 yükselirken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,3 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,1 geriledi.

Yurt içinde Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi dün yüzde 1,84 değer kazanarak günü 1.396,92 puandan tamamladı. Dolar/TL dün 8,80-8,89 bandında hareket etmesinden sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,90 seviyelerinde işlem görüyor.

Türkiye, İngiltere'ye seyahat için onaylanmış Kovid-19 aşı belgesine sahip ülkeler listesine eklendi. İngiltere'nin onayladığı Kovid-19 aşılarını Türkiye'de yaptıranlar, 10 gün ev karantinasından muaf tutulacak.

Analistler, küresel piyasalarda Amerika'da borç limiti konusunda anlaşmaya varılması ile oluşan pozitif havanın bugün Çin borsası uzun tatilden sonra  alıcılı başlamasıyla devam ettiğini söyledi.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında Amerika'da açıklanacak istihdam raporu başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini söyleyen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.370 ve 1.355 seviyelerinin destek olarak izleneceğini, 1.420 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.