Neslihan Sipahi Diyabet Tükenmişliğine Dikkat ! Neslihan Sipahi Diyabet Tükenmişliğine Dikkat !

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, Kovid-19 salgınındaki son durum ve aşılama hakkında açıklamalarda bulundu.

thumbs_b_c_b02ac2ac673b638ecf0755c1722e8d36

Kovid-19'a karşı aşılmanın Avrupa'da binlerce hayatı kurtardığını söyleyen Von der Leyen, "Yeni bir dalga bizi vuruyor ve bu nedenle aşılamayı daha çok hızlandırmamız gerekiyor."

Von der Leyen, halihazırda AB ülkelerinde yeterli miktarda aşı olduğuna dikkati çekerek, bu hafta bitiminde üye ülkelere toplam 1 milyar doz aşı teslim edilmiş olacağını anlattı.

Aşı olan kişilerin bağışıklığının korunması gerektiğini söyleyen von der Leyen, "Başlangıçtaki aşılama üzerinden 6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozu yaptırmalısınız."

Von der Leyen, AB kurumlarının tüm yetişkinler için hatırlatma aşısı önerdiğini belirterek, üçüncü dozların daha yüksek seviyede koruma sağlayacağını, hastaneye yatışları ve ölümleri önleyeceğini söyledi.

Aşılanmayanların daha yüksek risk taşıdığını anlatan von der Leyen, "AB'deki yetişkinlerin dörtte biri hala tam olarak aşılanmadı. Daha çok insanı aşı olmaya ikna etmeliyiz."