İki kurumun ortak açıklamasında, havalimanlarında ve uçakların içinde tıbbi maske zorunluluğuna yönelik uygulamanın kaldırılması tavsiye edildi.

Avrupa Birliği'nin havacılık ve sağlık kurumları, 16 Mayıs tarihinden itibaren uçaklarda ve havalimanlarında Kovid-19 salgınına karşı uygulanan maske zorunluluğunun kaldırılmasını tavsiye etti.

maske zorunluğuu

Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı ile Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, uçak seyahatlerinde sağlıkla ilgili güvenlik tedbirlerinde güncelleme yaptı.

maske zorunluğu

Gözden kaçırmayın

Bulgaristan Başbakanı Petkov, Türk iş insanları ile buluştu Bulgaristan Başbakanı Petkov, Türk iş insanları ile buluştu

EASA Direktörü Patrick Ky, "Avrupa genelinde ulusal makamların toplu ulaşım hakkında uyguladığı gerekliliklerdeki değişime uygun olarak, gelecek haftadan itibaren uçak seyahatlerinde yüz maskeleri zorunlu olmayabilecek."

maske uçak

Yolcuların sorumluluk içinde davranmasını isteyen Patrick Ky, kendini hasta hisseden, aksıran ve öksüren kişilerin diğer yolcuların sağlığını düşünerek maske takmasının önemli olduğunu söyledi.

Uçuşlarda kalkış ve varış ülkelerindeki sağlık kurallarına saygı gösterilerek yolcular bu kurallar hakkında zamanlıca bilgilendirilecek.

Maskeyle alakalı kurallar hava yolu şirketlerinin uygulamasına göre değişiklik gösterebilecek. Örneğin toplu taşımada maske zorunluluğu bulunan bir yere yapılacak uçuşlarda hava yolu şirketi maske takılmasını talep edebilecek.

Bağışıklık sistemi zayıf ve kronik bazı hastalıkları olan yolcuların maske takması gerekecek. Havalimanlarında yolcuların sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyması istenecek.

Avrupa ülkelerinin birçoğunda Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki uygulamalar son aylarda gevşetilmişti. İngiltere, Hollanda, Danimarka gibi birçok Avrupa ülkesinde neredeyse hiçbir Kovid-19 tedbiri kalmamış durumda. Bazı ülkelerde toplu taşımada maske mecburiyeti gibi az sayıda uygulama devam ediyor.