Salgın durumunun ülkede çok zorlaştığına dikkati çeken Vladimir Putin, bir çok bölgede salgının hızının ciddi anlamda arttığını, Kovid-19’a karşı aşılama hızının düşük olduğunu söyledi.

Vladimir Putin, bu şartlarda gelişen duruma karşılık önlem alınması gerektiğinin altını çizerek, "Bizim görevimiz en çok şekilde vatandaşların hayatını ve sağlığını korumaktır.

Bunun için salgının hızını durdurmak önemli. Bu yüzden ilave olarak rezervleri ve yoğun yük halinde olan sağlık sisteminin imkanlarını mobilize etmek gerekiyor."

İlk olarak test sayısının artırılmasının ve uygulanmasının geliştirilmesini isteyen Vladimir Putin, bölgelerde tabloyla alakalı azaltma ya da üzerinde oynama yapılmaması gerektiğini söyledi.

Vatandaşlara "kendilerini izole etme tedbirini ihmal etmeme" çağrısı

Vladimir Putin, hastalanan vatandaşların dışarı çıkmamasını isteyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halihazırda yeni dalganın zirvesini şimdi aşağı indirmek özellikle önemlidir. Bu bağlamda mevcut durumu göz önünde bulundurarak, 30 Ekim'den 7 Kasım'a kadar çalışanlar için ücretlerin korunması şartıyla ülke genelinde tatil ilan edilmesi teklifini destekliyorum."

Karadeniz Tahıl Girişimi küresel gıda güvenliğini ilerletti Karadeniz Tahıl Girişimi küresel gıda güvenliğini ilerletti

Bölge yönetimlerin, söz konusu tatil kararını bölgelerindeki salgın durumunun yoğunluğuna göre 23 Ekim’den itibaren alabileceğini bildiren Vladimir Putin, vatandaşlara "kendilerini izole etme tedbirini ihmal etmeme."