ABD ile Çin arasındaki casus balon krizi büyüyor ABD ile Çin arasındaki casus balon krizi büyüyor

Ajansın, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, Yunanistan’ın toprak bütünlüğü anlaşmadaki ifadelerle Amerika güçlerinin Meriç ve Girit’te öngörülen varlığı ile korunacağını iddia ederek, anlaşmadaki "tarafların karşılıklı olarak birbirlerinin güvenlik, egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü, silahlı saldırı veya saldırı tehdidine karşı koruyacaklarına" dair taahhüdü Amerika’nın "casus belli"yi kınaması olarak yorumladı.

Yunan basınının yayımladığı, Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e yönelik yazdığı 12 Ekim 2021 tarihli mektup Amerika’nın Yunanistan’a desteğinin bir göstergesi olarak kamuoyuna sunuldu.

Muhalefetten anlaşmaya tepki var

Ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Partisi, anlaşmadan sonra yaptığı açıklamada, Dedeağaç’ta bulunmaları Amerika güçlerine, Bulgaristan ve Romanya’ya kolay geçiş imkanı sağlarken, Yunanistan’ı da Karadeniz’deki tehlikeli gerginliklerin ön sırasına yerleştireceğini söyledi.

Yapılan açıklamada, buna karşılık hiçbir Amerika varlığının Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı Ege ve Doğu Akdeniz’de korumadığı, anlaşmanın bağımsız, itibarlı bir Yunanistan’a yakışmadığı söylendi.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) anlaşmaya dair yaptığı açıklamada, "Adı 'savunma' anlaşması olan gerçekte saldırgan olan Yunanistan-Amerika anlaşması, ülkemizin, Amerika ve NATO’nun savaş planlarına tehlikeli bir şekilde dahil edilmesidir."

"Türkiye tehdidine" karşı ülkenin güvenliği ve sınırları korunuyor iddiasının gerçekçi olmadığı kaydedildi.

Yunan Çözümü Partisi de açıklamasında, "Hükümetin, gelecekteki iktidarları Yunanistan’ın egemenlik haklarını garanti altına almayan ve Türkiye’nin savaş tehdidini ortadan kaldırmayan bir anlaşma için taahhüt altında bırakmaya hakkı olmadığını" belirtti.

Amerika-Yunanistan Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması imzalamıştı

Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile 14 Ekim’de Amerika'nın Yunanistan'daki faaliyet alanını genişleten güncel Amerika-Yunanistan Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması'nı imzalamıştı.

Yunanistan, Fransa ile 28 Eylül'de imzalanan ve iki ülke arasında savunma, dış politika ve silahlanma alanlarında iş birliğini öngören bir anlaşma yapmıştı.