Göçmenlerin hukuklarını ihlal eden keyfi uygulamalara son verilmeli Göçmenlerin hukuklarını ihlal eden keyfi uygulamalara son verilmeli

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası ve ulusal düzeydeki organize suç örgütleri ve zehir tacirleriyle kararlı bir mücadele yürüttüğünü belirtti. Yerlikaya, bu çerçevede yapılan operasyonlarda hiçbir suç örgütüne göz açtırmayacaklarını vurguladı.

Ayrıca, suç örgütü elebaşı Shaun Monaghan'ın Türkiye'ye geldiğini belirten Yerlikaya, 25 Ekim tarihinde ülkeye giriş yaptığı tespit edilen Monaghan'ın hakkında 4 Aralık'ta kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldığını açıkladı. Yapılan Kafes-16 operasyonuyla Monaghan'ın, bir otelde yakalandığını ifade etti.

Operasyonu gerçekleştiren İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele, İstihbarat ile Göçmen Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları Şube Müdürlükleri'ndeki polisleri tebrik eden Yerlikaya, Türkiye'nin uluslararası ve ulusal düzeydeki suç örgütlerinden temizlenmesine kararlı olduklarını belirtti.

Yerlikaya'nın paylaştığı bilgilere göre, Shaun Monaghan'ın liderlik ettiği suç örgütünün İngiltere'de yüksek miktarda kokain ve eroin dağıtımı yaptığı, yasa dışı silah ticareti, silahlı yaralama, silahlı tehdit ve soygun suçlarını işlediği tespit edildi. Ayrıca, örgütün çok sayıda uzun namlulu ve tabanca cinsi silah ile mühimmata sahip olduğu belirlendi.

Vali Yerlikaya, operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından Türkiye'nin uluslararası ve ulusal güvenliğine yönelik bu tür tehditlere karşı kararlılıkla mücadele edileceğini vurguladı.