Akıllı telefonlar üzerinden özel ulaşım hizmeti veren Uber'in faaliyette bulunduğu bir çok ülkede yasaları ihlal ettiğini iddia eden belgeler yayımlandı.

Haberde, şirketin agresif küresel genişlemesi esnasında yasaları çiğnediği, güvenlik güçlerini aldattığı, sürücülere yönelik şiddeti istismar ettiği ve hükümetlere gizlice lobicilik yapmaya çalıştığı iddia edildi.

uber teknoloji

Gazetenin haberinde, belgelerdeki bir Uber yöneticisinin şirketin faaliyetlerine dair "korsanlaştık", diğer bir yöneticinin "Biz gerçekten yasa dışıyız."

uber

Sızdırılmış belgelerin; 2013 yılı ve 2017 yılındaki dönemi kapsadığı, şirketin kurucu ortaklarından Travis Kalanick'in üst düzey yöneticilerle yaptığı 83 bin e-posta, WhatsApp ve iMessage yazışmalarına dayandığı bildirildi.

uberr

Haberde, Kalanick'in "Fransa'da yapılan taksi sürücülerinin düzenlediği bir protestoya Uber sürücülerinin de katılmasının karşılıklı şiddet olaylarına neden olabileceğine" dair endişelere cevaben, "Bence buna değer. Şiddet başarıyı garanti eder."

uberrr

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ekonomi bakanlığı döneminde Kalanick'in, Emmanuel Macron'un kendisine doğrudan ulaşmasına izin verdiği ve şirketin Fransa'daki faaliyetlerine gizlice yardım ettiği iddia edilen haberde, Emmanuel Macron'un şirkete yardım etmek için Fransız kabinesinde gizli bir anlaşmanın sağlanmasına öncülük ettiği iddia ediliyor.

Haberde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Hamburg Belediye Başkanı olduğu dönemde Uber için lobi yapanlara karşı geri adım attığı, bir Uber yöneticisinin kendisi için "tam bir komedyen."

Joe Biden ile görüşme

Şirketin kurucu ortaklarından Kalanick'in, Joe Biden ile Amerika'da başkan yardımcısı olduğu dönemde İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleşen Dünya Ekonomi Forumu (WEF) kapsamında görüştüğü iddia edilen haberde, Joe Biden'ın görüşmeye geç kalmasına dair olarak Kalanick'in, "Ben adamlarımın kendisine haber vermesini söyledim. (Görüşmeye) Geç kaldığı her dakika, benimle bir dakika daha az görüşecek demek."

Haberde, şirketin üst düzey yetkililerinin, dönemin İrlanda Başbakanı Enda Kenny, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ile görüşmeler yaptığı bildirildi.

Haberde, şirkete dair belgelerin Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) koordinasyonunda dünyanın farkı ülkelerinden 40'ın üzerinde medya kuruluşu ve 180 gazeteci ile paylaşıldığı, Le Monde, Washington Post ve İngiliz yayın kurumu BBC'nin gelecek günlerde belgelere dair haberleri yayımlamaya devam edeceği belirtildi.

İspanya bu yüzyılın en büyük orman yangınları İspanya bu yüzyılın en büyük orman yangınları

Geçmişteki davranışlarımız için mazeret göstermedik ve etmeyeceğiz

Uber'den konuya dair yapılan açıklamada, şirketin 2017 yılından beri üst düzey yöneticisi olan Dara Khrosrowshahi yönetiminde bir dönüşümden geçtiği aktarılarak, "Mevcut değerlerimizle açıkça uyuşmayan geçmişteki davranışlarımız için mazeret göstermedik ve etmeyeceğiz. Bunun yerine halktan bizi son 5 yılda yaptıklarımıza ve gelecek yıllarda yapacaklarımıza göre yargılamasını istiyoruz."

Uber, halihazırda tüm uluslararası faaliyetleri ile birlikte 43 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ve günde 19 milyon kişiye hizmet veriyor.