Sosyal medya Twitter ve ülke direktörü Damien Viel, "adalete yardımcı olmayarak kamuya hakarette suç ortaklığı yaptıkları" gerekçesiyle yargılanıyor.

Versay Mahkemesi, Yvelines Valiliği Mart 2021 yılında sosyal medya Twitter'dan paylaştığı polisin Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kontrollerini "Nazi uygulamalarına" benzeten iki kullanıcının bilgilerini yetkililerle paylaşmadığı gerekçesiyle Twitter ve Damien Diel'i "kamuya hakarette suç ortaklığı yapmaktan" ve "resmi talebe cevap vermeyi reddetmekten" yargıladı.

Gözden kaçırmayın

8 ülkede 85 maymun çiçeği vakası tespit edildi 8 ülkede 85 maymun çiçeği vakası tespit edildi

thumbs_b_c_a39a59b4b1fdb2d5eb8e5395851457b2

Savcı Philippe Toccanier, sosyal medya Twitter hakkında "kamu huzurunu, Fransız toplumunun düzgün işleyişini zedeleyen" ve "müsamahanın kaybedildiği asosyal bir ağ" ifadelerini kullanarak mahkemenin Twitter ve Damien Viel'i azami olan 75 bin avro para cezasına mahkum etmesi talebinde bulundu.

Toccanier ayrıca sosyal medya Twitter'ın ana merkezi olan Twitter Inc'in "kasıtlı olarak" ve Fransız yargısı tarafından belirlenen zaman dilimi içerisinde talep edilen bilgileri iletmeyi reddettiğini, bu nedenle yasalara karşı geldiğini iddia etti.

Twitter Fransa yargısı yetkisi dışında

Sanık Direktör Damien Viel mahkeme heyetine verdiği savunmada, sosyal medya Twitter Fransa'nın veri depolamadığını, kullanıcı verilerinin İrlanda'da bulunan Twitter Inc şirketinde depolanıp işlendiğini söyledi.

"Twitter'ın ekonomik kalkınmasından sorumluyum ve başka hiçbir şey benim sorumluluğumda değil." diyen Damien Viel, Genel Müdür olmadığını, Ülke Temsilcisi statüsünde olduğunu söyledi.

Damien Viel'in avukatı Karim Beylouni de Savcılığın talep ettiği bilgilerin, Fransa'nın yargı yetkisi dışında bulunan ve iş birliği yapıp yapmama konusunda hür olan Twitter International'ın iyi niyetine bağlı olduğuna dikkati çekti.

Mahkeme nihai kararını 21 Mart'tarihinde yapılacak duruşmaya erteledi.