Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, Türkiye'de Kovid-19 salgınının da etkisiyle hızla büyüyen e-ticaret sektöründe 2021 yılı e-ticaret işlem hacmi hedefinin resmi olarak 240 milyar lira olduğunu 300 milyar lirayı bulmasını beklediklerini bildirdi.

thumbs_b_c_34d75d6a06e78b9d215abf40abd6299f

E-Ticaret sektörünün yakaladığı ivmeyle her geçen yıl hızlı büyümesini sürdürdüğünü söyleyen Hakan Çevikoğlu, bu sektörde satışlar artarken dönüşüm sürecinin yaşandığını söyledi.

Hakan Çevikoğlu, tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik atılan adımların sektörün kabiliyetine de yansıdığına dikkati çekerek, "Vatandaşlarımıza düşen görev alışveriş yapacağı ortamları iyi seçmek.

Özellikle güven damgalı sitelerden alışveriş yaparak, asgari güvenliği sağlamış olurlar. Bizler de sektör olarak tüketicilerden aldığımız geri dönüşlerle olumsuz durumları minimuma indirmek için çalışıyoruz."

Türkiye'de e-ticaret sektörünün gelişimini sürdürdüğünü gösteren Hakan Çevikoğlu, sektör temsilcileri olarak üstlerine düşen adımları atmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Hakan Çevikoğlu, Ticaret Bakanlığı tarafından e-ticaret yapan işletmelerin ulaşılabilir olması ve verilerinin sağlıklı takip edilmesi için Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'nin (ETBİS) oluşturulduğunu, çok faydalı olan bu sistemde, şeffaf şekilde e-ticaret platformlarının verilerinin toplandığını anlattı.

Güven Damgası uygulamasıyla büyük bir eksikliğin önüne geçildi

Hakan Çevikoğlu, Güven Damgası uygulamasıyla büyük bir eksikliğin önüne geçildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biz de PttAVM.com olarak bu damgayı ilk alan platform olduk. Sistemin öncüleri arasında yer aldık. e-Ticaret platformlarının güvenilirliğini belirleyen Güven Damgası, özellikle e-ticaret yapan küçük işletmelerimizin güven algısı yaratabilmelerinde ve markalaşmalarında önemli rol oynuyor.

İşletmelerimizin yeni pazarlara açılması ve yeni müşterilere ulaşması da bu sistemin sağladığı güvenle kolaylaşıyor. Bir nevi e-ihracatımıza olumlu katkı sağlayıcı etkisi oluyor."

Türkiye'de 2020 yılında 226 milyar liralık e-ticaret satışlarının, 183 milyar lirasının e-pazaryerlerinde gerçekleştiği bilgisini veren Hakan Çevikoğlu, "2021 yılı e-ticaret işlem hacmi hedefi resmi olarak 240 milyar lira olarak belirlenmişti. Henüz 2021 yılının son verileri açıklanmadı 300 milyar lirayı geçeçeğini tahmin ediyoruz."

Son yıllarda perakende pazarında e-ticaretin oranının yükselmeye devam ettiğine dikkati çeken Hakan Çevikoğlu, bu oran 2021 yılında yüzde 17'ler seviyesinde gerçekleşmesinin sürpriz olmayacağını bildirdi.

E-Ticarette en çok ihtiyaç duyulan ürünler gıda, teknoloji, giyim, kozmetik

"Türkiye'nin rekabet avantajı olan bölgelerde anlaşmalar yoluyla e-ticaret pazar payının artırılması noktasında bu yılın önemli olabileceğini düşünüyorum." diyen Hakan Çevikoğlu, e-ticarette en çok ihtiyaç duyulan ürünlerin gıda, teknolojik ürünler, giyim ve kozmetik olmaya devam ettiğini, bu ürünlere her zaman ihtiyaç olacağı için talebin artarak yükseleceğini söyledi.

Hakan Çevikoğlu, Türk e-ticaret sektörünün artık yurt dışında ciddi bir etkiye sahip olduğunu, "Biz de bu ülkenin e-ticaret platformu olarak dünyanın dört bir yanına ürün satabilir hale geldik. 2022 yılında bu adımlarımızı daha çok sıklaştıracağız. Ülkemizin geleceği e-ihracatta yatıyor. Ne kadar artırırsak o kadar iyi."

İnternet kullanımı arttıkça çevrim içi alışveriş yapanların oranı daha çok arttığına dikkati çeken Hakan Çevikoğlu, bu durumun doğal olarak gelecek hayallerini güçlendirdiğini söyledi.

Hakan Çevikoğlu, son verilere bakıldığında her 100 kişiden 40'ının e-ticaret üzerinden alışveriş yaptığını, bunun da büyük bölümünün mobil cihazlar vasıtasıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.