Dışişleri Komisyonu heyetleri, Akif Çağatay Kılıç'ın başkanlığında, 4. ve 5. Yasama Yılı'nın başından itibaren 10 yurt dışı ziyareti gerçekleştirdi.

TBMM Dışişleri Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç'ın Başkanlığında, ülkeler ve parlamentolar arası ilişkilerin geliştirilmesi için yurt içi ve yurt dışında yoğun diplomasi faaliyeti yürüttü.

tbmm-3

Dışişleri Komisyonu, 27. Dönem 5. Yasama Yılı'nda 7 toplantı gerçekleştirerek 33 kanun teklifini kabul etti. TBMM Genel Kurulu ise Paris Anlaşması ve Şuşa Beyannamesi dahil 52 uluslararası sözleşmeyi onayladı.

Komisyon üyeleri KKTC, Azerbaycan, Katar, Avusturya, Amerika, Bosna Hersek, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya ve İngiltere'yi ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.

Birçok ülkeden bakan ve yabancı parlamento heyetlerini ağırlayan Akif Çağatay Kılıç, İngiltere, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Sri Lanka, Slovakya, KKTC, Almanya, Amerika, Gürcistan, Fransa, Romanya, Singapur, Karadağ, Ukrayna, Danimarka, Kırgızistan, Küba ve İtalya'nın Ankara büyükelçilerini kabul etti.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı Bayramlaşma programı AK Parti Bursa İl Başkanlığı Bayramlaşma programı

Dışişleri Komisyonu Senegal, Belarus, Ukrayna, Estonya, Pakistan, Fransa, Polonya, KKTC ve Cezayir parlamentolararası dostluk grubu heyetlerinin yanı sıra Libya ve Küba parlamentolarının başkanvekilleri ile görüşme gerçekleştirdi.

Akif Çağatay Kılıç Başkanlığındaki Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Parlamentoları Dışişleri Komisyonları Üçlü Toplantısı'nın altıncısı TBMM'nin ev sahipliğinde Ankara'da gerçekleşti. Azerbaycan Milli Meclisinin ev sahipliğinde Şuşa'da yapılan yedinci üçlü toplantıya ise Kılıç başkanlığında komisyon düzeyinde iştirak edildi.

Estonya ve Finlandiya dışişleri bakanları, Almanya Federal Meclisi Başkanvekili, Küba ve Polonya dışişleri bakan yardımcıları ile görüşmeler gerçekleştiren Akif Çağatay Kılıç, Letonya, İtalya, TÜRKPA Üyesi Parlamentoların Dışişleri Komisyonları Başkanları Toplantısı'nın yanı sıra komite başkanının talebine istianeden Danimarka Dış Politika Komitesi üyeleri ile çevrim içi toplantılara katıldı.

Aynı dönemde Dışişleri Komisyonunun daveti üzerine Macaristan, Hırvatistan, Litvanya, Romanya, Kosova, Danimarka, Panama ve Kırgızistan parlamentoları dışişleri komisyon heyetleri Türkiye'ye ziyarette bulundu.

Akif Çağatay Kılıç'ın, yeni yasama yılında Macaristan, Küba, Panama, Brezilya, Arjantin, Şili, Cezayir, Moğolistan, Suudi Arabistan, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda ve Danimarka'yı ziyaret etmesi planlanıyor.

İlerleyen dönemde Dışişleri Komisyonunun davetine icabetle İrlanda, Romanya ve Hırvatistan parlamentoları dış ilişkiler komisyonlarının Türkiye'yi ziyaret etmesi öngörülüyor.

Türkiye parlamenter diplomasiye önem veriyor

Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde, aktif dış politika ortaya koyduğunu, çeşitli uluslararası ve bölgesel organizasyonlarda yer almasının ise dış politikasının çok yönlü karakterini yansıttığını söyledi.

Meclisin dış politikadaki önemini ifade eden Akif Çağatay Kılıç, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, parlamentolar arası ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Parlamenter diplomasinin bölgesel entegrasyon ve kalkınma çalışmalarında önemli yeri olduğunu dile getiren Akif Çağatay Kılıç, Türkiye ile yabancı parlamentolar arasında iletişimi sağlamak, karşılıklı resmi ziyaretler düzenlemek ve dostluğun gelişmesi için çalıştıklarını söyledi.

"Afrika'dan Amerika'ya her kıtadan ülke ile ilişkilerini geliştiren TBMM, parlamenter diplomasi ile dış politikada etkin rol oynuyor."

Akif Çağatay Kılıç, parlamenter diplomasinin, küresel sorunlara sürdürülebilir çözümler üretilmesi konusunda önemli katkı sunabildiğini kaydetti.