Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Turistik Doğu Ekspresi'nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ iş birliğinde turizme katkı amacıyla hayata geçirildiğini ve ilk seferin 29 Mayıs 2019 yılında yapıldığını söyledi.

thumbs_b_c_9727b54164a96791bcac684c9d5e9413

Salgın nedeniyle seferler Mart 2020 yılın ortasından itibaren ara verildiğini hatırlatan Bakan Adil Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

2021_11_dogu1

"Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan 17 Aralık Cuma günü hareket edecek. Trenler Ankara'dan çarşamba, cuma, Kars'tan cuma ve pazar günleri yola çıkacak.

2021_11_dogu1

Karşılıklı olarak haftada iki tren işletilecek. Ankara'dan saat 15.55'te, Kars'tan saat 22.20'de hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi'nin, sefer ve vagon sayısı, yolcu talebi doğrultusunda belirleniyor. Tren sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşmakta."

İlk seferinden beri Turistik Doğu Ekspresi'nde toplam 37 bin yolcunun seyahat yaptığı bilgisini veren Bakan Adil Karaismailoğlu, Ankara-Kars güzergahı seyahat yazarları tarafından dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından biri seçildi.

Yolcular farklı lezzetleri tadıyor ve tarihi değerleri görüyor

Bakan Adil Karaismailoğlu, 1300 kilometrelik Ankara-Kars parkuru 31 saat 40 dakika, Kars-Ankara parkuru 32 saat 37 dakikada tamamlandığını belirterek yolcuların farklı lezzetleri tadarken tarihi ve kültürel değerleri görme imkanına kavuştuğunu söyledi.

Turistik Doğu Ekspres sadece Kars'ın değil, güzergahında olan Sivas, Erzurum ve Erzincan'ın keşfedilmesi için fırsatlar sunduğunu söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında, İliç ve Erzurum'da, Erzincan, Divriği ve Sivas'ta 3'er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat yapan yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor.

Söz konusu istasyonlarda duran tren, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik Alanı, Divriği Ulu Camisi, Gök Medrese'nin de aralarında olduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Seyahat severler, tarihi zenginliğin yanında gastronomik zenginliğe şahitlik etme fırsatını böylelikle bir kez daha yakalamış oluyor."