CHP İl Başkanı Turgut Özkan’dan düşük maaş zamlarına sert tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, saray rejiminin son haftalarda sürekli enflasyonun belini kırdıklarından bahsediyor olmasına karşın, kırılanın enflasyonun beli değil, emekliler, memurlar ve çalışanların hayali olduğunu söyledi.

Özkan, “Kendi emeklisine ve çalışanına "fakir fukara" gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz” dedi.

“YA KEMAL KILIÇDAROĞLU OLMASAYDI?”

Kent Meydanı’nda CHP PM Üyesi Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Orhan Sarıbal ile partililer, İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, İl Genlik Kolları Başkanı Elifnur Yamak, ilçe başkanları, 2021 Tüm Emekliler Sendikası temsilcilerinin katılımıyla basın açıklaması yapan CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“TÜİK'in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu.

Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı'nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ‘Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz’ diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30'a yükseltmek zorunda kaldı.

Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30'a yükseltildi, memur ve emeklilerimiz ‘Ya Kemal Bey olmasaydı’ dedi.”

“SARAY TÜİK VERİLERİYLE SOFRAMIZDAKİ LOKMAYI GASP ETTİ”

“Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez! İktidara yakın İTO'nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, Bağımsız ENAG'ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, İktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK'in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27. Bir yanda halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray'ın açıkladığı sahte enflasyon verileri var.

Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TÜİK enflasyonu oranında artışa mahkûm etmiştir.

Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK'in verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir.

Yüzde 30'Iuk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK'in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır.

Erdoğan'ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır.”

Yıldırım'da Makas Atarak İlerleyen Sürücü Tehlike Yarattı Yıldırım'da Makas Atarak İlerleyen Sürücü Tehlike Yarattı

“SARAY REJİMİ, TÜM ÜCRETLERİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE İNDİRDİ”

“Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir.

Saray, aparatı haline getirdiği TÜİK'i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir.

Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir.”

“DUL VE YETİMLER AYLIK 800 LİRA İLE GEÇİNMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR”

“Öyle ağır bir tablo söz konusu ki, Türkiye'de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır.

SGK'nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TL ile, kimisi 1000 ile, kimisi ise 1500 TLile geçinmek zorunda bırakılmaktadır.

İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5500 TL olacağını açıkladı.

Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti! En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak "Ya Kemal bey olmasaydı" ne olurdu diye sordu. 5500 TL ile bir ay kim geçinebilir? Hiç kimse!”

“EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLMALIDIR”

“AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor.

Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor.

Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5'1i çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor.”

“CHP İKTİDARINDA, İNTİBAK YASASI MUTLAKA ÇIKACAK”

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrı ve mücadelesiyle, EYT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız, 3600 Ek gösterge hakkına kavuşan memurlarımız, Taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, yıllardır bekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz, bugün ‘ya Kemal bey olmasaydı’ diyorsa, Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor; hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız, iktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz, asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız, emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız, emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz.

Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz, hep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız!”

unnamed (1)-1

unnamed (3)-1

unnamed (2)-2