İran'ın başkenti Tahran'dan Van'a yapılacak olan direk uçak seferleri 31 Ocak'tarihinden itibaren başlıyor.

Her hafta pazartesi ve cuma günleri Van'a sefer gerçekleştirecek İran'a ait özel hava yolu şirketi yöneticileri, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'i ziyaret yaptı.

thumbs_b_c_cc2bc1b5f3708e0353a9e6f9dd869827

Valilik makamında gerçekleşen ziyarette, İranlı yöneticiler, Tahran-Van uçak seferleri hakkında Mehmet Emin Bilmez'i bilgilendirdi.

Mehmet Emin Bilmez, gazetecilere, Tahran'dan Van'a turistlerin direk ulaşımını sağlamak için özel bir hava yolu şirketiyle görüşmeler yaptıklarını bildirerek, şunları söyledi:

"Firma yetkilileri buraya geldi. Devlet Hava Meydanlarına resmi müracaatlarını yaptılar. Eksik olan evraklarını en kısa zamanda tamamlayacaklar. Şu anda ilk dört uçuş için uzlaşmamız sağlandı.

31 Ocak'tarihinde ilk seferler başlayacak. Uçuşlar ilk etapta haftanın 2 günü yapılacak. Sefer sayısı talebe göre artırılabilir. 120 kişilik Boeing 737 tipi yolcu uçağıyla seferler gerçekleşecek."

Uçak seferlerin başlamasının kent adına önemli olduğunu söyleyen Mehmet Emin Bilmez, "Esnafımız Kovid-19 salgını sebebiyle bir süre sıkıntı yaşadı. İranlı turistler kent ekonomisine iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır."

Firma yetkilisi Mahdi Arghand Tahran'dan Van'a haftada 2 gün uçak seferi düzenleyeceklerini, "Uçuşların her gün yapılmasını hedefliyoruz.

Gözden kaçırmayın

Kayseri'de Başkan Büyükkılıç'tan gastronomiye özel önem Kayseri'de Başkan Büyükkılıç'tan gastronomiye özel önem

İran'ın başka şehirlerinden Van'a uçuşların yapılması için çalışıyoruz. Van'ın turizmini hareketlendirecek adımlar atıyoruz. Desteklerinden dolayı Vali Mehmet Emin Bilmez'e teşekkür ediyorum."

Pazartesi ve cuma günleri yapılacak olan seferler, Tahran Havalimanı'ndan saat 18.30'da, Van Ferit Melen Havalimanı'ndan ise saat 19.30'da gerçekleştirilecek.