Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hatırlatma dozu aşıların uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin Kovid-19'un Omicron varyantına karşı önemli bir tedbir.

Bakan Fahrettin Koca, gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra yaptığı yazılı açıklamada, kurulun salgının seyri, alınması gereken tedbirler ve aşı programı gündemiyle toplandığını söyledi.

thumbs_b_c_552701004364e8532a06df5132205e0e

Omicron varyantına bağlı vaka sayılarındaki artışın, vakaların yaş dağılımı ve illerdeki seyrinin değerlendirildiğini söyleyen Bakan Fahrettin Koca, "Günlük vaka sayıları halen yarısı İstanbul kaynaklıdır.

Ülkemizde son bir haftada görülen vakaların yüzde 13'ü 12-19 yaş, yüzde 34'ü 20-34 yaş, yüzde 29'u 35-49 yaş, yüzde 16'sı 50-64 yaş aralığında ve yüzde 8'i 65 yaş üzerindedir.

Aktif vakaların yüzde 1,45'i hastaneye yatmış, binde 3'ü yoğun bakıma girmiş ve on binde 1'i entübe edilmiştir. 65 yaş üzeri aktif vakaların ise yüzde 10,11'i hastaneye yatmış, yüzde 3,11'i yoğun bakıma girmiş ve yüzde 0,99'u entübe edilmiştir."

Bakan Fahrettin Koca, salgının başından beri halen en riskli grubun 65 yaş üzerindekiler olduğunun altını çizerek, Bilim Kurulunca aşı programının etkin şekilde sürdürülmesi ve teşvik edici tedbirlerin alınmasının şiddetle önerildiğini söyledi.

Küresel salgının ulaştığı nokta ve hastalığın yayılma hızının maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemini daha çok artırdığını söyleyen Bakan Fahrettin Koca, "Hastalığa teşhis konması için altın standart olan PCR testlerinin ulaşım kolaylığının sürdürülebilir şekilde devam etmesi önerilmektedir."

Pilot çalışmalar ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir

Bakan Fahrettin Koca, aşı olan vatandaşların karantinaya alınmaması kararının uygulanmasına devam edileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Omicron varyantının hastaneye yatışlara etkisi önceki varyantlar ile önemli ölçüde daha az gerçekleştiği güncel verilerle teyit edilmiştir.

Vaka sayıları artışın çok yüksek olması durumunda oran düşük olsa da sınırsız olmayan sağlık kapasitesini zorlayabilecektir. Bu ihtimali dikkate alarak tedbirlerin uygulanmasında azami hassasiyet gösterilmelidir. Sorumlu her vatandaşımız tedbirlere uyarak üzerine düşeni yapmalıdır.

Alınan tedbirlerin ve kaldırılan yasakların etkisinin ölçülmesine yönelik pilot çalışmalar ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir.

Hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa özel tedbirler alınmasına karar verilmiştir. Hatırlatma dozu aşıların uygulanmasında hassasiyet gösterilmesi Omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır."

65 yaş üzerindekilerin hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemli

Vakaların, hastaneye yatanların yaş grupları dikkate alınarak değerlendirildiğinde 65 yaş üzerindekilerin risk altında olduğunu gösterdiğini söyleyen Bakan Fahrettin Koca, şu uyarılarda bulundu:

Gözden kaçırmayın

Parkinson hastasına beyin pili takılırsa! Parkinson hastasına beyin pili takılırsa!

"65 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için azami hassasiyet gösterilmelidir. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemlidir.

Omicron varyantının yayılma hızının yüksekliği dikkate alınarak maske kullanımında ısrar edilmelidir. Maske en pratik ve etkili korunma yöntemidir."