Türkiye genelinde yerel haber sitelerinin üye olarak kendilerinin içerik tanıtımlarını sağladığı dijital platform olan sanal basın sitesine erişim sağlanamıyor. Bu nedenle kullanıcılar sanal basın sitesine erişmek istediklerinde ilgili şu görselle karşılaşıyorlar.

sanal basın açılmıyor

Bu görselde yer alan Ayrıntı göster seçeneğine tıklağımızda şu yazı ile karşılaşıyoruz.

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Kabloları kontrol edin ve kullandığınız yönlendiricileri, modemleri veya diğer ağ cihazlarını yeniden başlatın.

Twitter videoları indirilebilecek Twitter videoları indirilebilecek

Güvenlik duvarınızın veya virüsten korunma programınızın ayarlarından, Chrome'un ağa erişmesine izin verin.

Ağa erişmesine izin verilmiş bir program olarak zaten listeleniyorsa, listeden kaldırıp tekrar eklemeyi deneyin.

Proxy sunucu kullanıyorsanız…

Proxy sunucunun çalışıyor olduğundan emin olmak için proxy ayarlarınızı kontrol edin veya ağ yöneticinize danışın. Proxy sunucu kullanmamanız gerektiğini düşünüyorsanız: Chrome menüsü > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster… > Proxy ayarlarını değiştir… > LAN Ayarları öğesine gidin ve "LAN için proxy sunucusu kullan" seçeneğinin işaretini kaldırın.

Peki ilgili ekranda yazılı olan başlıklar ne anlam ifade ediyor gelin birlikte bakalım.

  • Bağlantınızı kontrol etme

  • Proxy'yi ve güvenlik duvarını kontrol etme

  • Windows Ağ Teşhislerini Çalıştırma

Bağlantınızı kontrol etme ne demektir?

Dijital dünyada önemli etken olan internetimiz aracılığı ile erişim sağlamaya çalışılan sitelerde bağlantınızı kontrol edin ibaresi çıktığında öncelikli olarak iç internet sorunumuz varmı diye kontrol etmemiz lazım. Eğer farklı sitelere erişim var ve tek bir siteye erişim yok ise site ile ilgili sorun olduğu ortadadır. Bu nedenle sitenin kendi ekipleri tarafından düzeltilmesi için iletişime geçebilir veya beklemede kalabiliriz.

Proxy'yi ve güvenlik duvarını kontrol etme

Proxy ile İnternet'e bağlantı yaptığımız takdirde kendi bilgisayarınızın ev IP adresi yerine kendi IP'sini gösterir. Bu da doğrudan İnternet'e bağlansanız bile daha fazla gizlilik sağlar. Yüklediği içerikleri önbelleğe alan sunucu, erişmek istediğiniz web sitesine daha hızlı girebilmenize olanak tanır. Bu nedenle görülen bu hatata yapılması gereken ise şu şekildedir.

  • Başlat düğmesine tıklayarak Ayarlar > Denetim Masası'nı seçin.
  • Denetim Masası'ndaki Internet Seçenekleri simgesine çift tıklayın.
  • Yerel Ağ Ayarları düğmesine tıklayın.
  • Proxy sunucusu bölümünde Yerel ağ için bir proxy sunucusu kullan onay kutusunu işaretleyin.
Windows Ağ Teşhislerini Çalıştırma

Bu ayar ile ağ bağlantılarımıza dair genel kontrol sağlama işlemi yaparız. Ek olarak Bilgisayarların internet erişimi yapabilmesi için için birçok ara birim mevcut ve sorun herhangi birinde olabilir, kablolu ya da kablosuz bağlantınızda “internet erişimi yok” şeklinde hata alabilirsiniz. Bu hata genelde modemde internet olmadığında ya da DNS problemi olabiliyor.

Genel olarak yapılacak kontroller akabinde yapılması gereken işlemleri belirttiğimiz bu yazımızda Sanal Basın sitesine erişim olmaması halinde yapılması gerekenleri detaylandırdık. Bunun yapılacak işlemlere rağmen sorunun devam etmesi akabinde belirttiğimiz üzere site sahiplerine ulaşmamız veya beklemede kalmamız gerekmektedir.

Yazımıza dair fikirleirniz için yorum yazabilirsiniz, düşünceleriniz bizim için değerlidir. :)