Rusya Dışişleri Bakanlığı, mütekabiliyet gereği Avrupa Birliği’nin üst düzey yöneticilerine yaptırım kararı aldıklarını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği Rusya’ya yönelik yaptırım politikasının tüm sınırların geçtiği dikkati çekildi.

thumbs_b_c_01619f62cbdafef773fa2c44d75e7b5d

Brüksel’in kitlesel ve keyfi olarak Rus vatandaşlarını ve şirketlerini tek taraflı yaptırımlara tabi tuttuğu belirtilen açıklamada, yürürlükteki tüm uluslararası hukuk normlarının göz ardı edilerek bu kimselerin kişisel verilerinin kamuya açıldığı gösterildi.

Ukrayna’da Rusya karşıtlığına tam destek veren Avrupalı yetkililerin, Kiev’in Minsk Anlaşmalarını da sabote etmesine müsamaha gösterdiği kaydedilen açıklamada, Brüksel’in bunlardan ders almak yerine Rusya’ya karşı yaptırım kararları aldığı, bu gayrimeşru çabalara diğer egemen ülkeleri de baskı ve şantaj ile dahil etmeye çalıştıkları aktarıldı.

Batı tarafından Rusya'ya, Rus vatandaşlarına, yabancı ülkelerin Rusça konuşan sakinlerine ve Rusya’nın önde gelen şirketlerine karşı “hibrit savaş” ilan edildiği söylenen açıklamada, “Avrupa Birliği hesabı açık.

Bizi hayati çıkarlarımızdan vazgeçmeye zorlamak. Bütün bunlar, kolektif Batı'nın Rusya'yı kontrol altına alma politikasının bir parçasıdır.”

Avrupa Birliği eylemleriyle sadece Rusya ile ilişkileri çıkmaza sokmakla kalmadığı, aynı zamanda kendi vatandaşlarının refahını, güvenliğini, küresel, finansal ve ekonomik sistemin istikrarını da tehlikeye attığına dikkat çekilen açıklamada, mütekabiliyet ilkesine uygun şekilde Rus tarafının Avrupa Birliği üye devletlerinin ve Avrupa Birliği yapısının temsilcilerini yaptırım listesine aldığı söylendi.

“Yaptırımlar Avrupa Birliği askeri yapılarının yöneticileri ve Avrupa Birliği komiserleri dahil, Avrupa Birliği üst düzey yöneticilerine yöneliktir.

2. Karabağ Savaşı şehitleri anıldı 2. Karabağ Savaşı şehitleri anıldı

Ayrıca Rus karşıtlığı politikalarını teşvik eden Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekillerinin büyük çoğunluğu da yaptırımlara tabidir. Rusya’nın cevap niteliğindeki kara listesine ayrıca bazı Avrupa Birliği üye devletlerin hükümet ve parlamento başkanları, Rus karşıtı duyguları kışkırtan kamuya mal olmuş kişiler ve medya çalışanları da dahil edildi.”

Yaptırım kararı ile alakalı notanın Avrupa Birliği Moskova’daki temsilciliğine iletildiği bilgisi verildi.