Rusya'nın "dost olmayan ülkelere" doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçmesi planına dair belirsizlik doğal gaz fiyatları yükselişi devam ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşından bir gün önce 23 Şubat tarihinde Avrupa'da derinliği en çok olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de mart vadeli kontratların megavatsaat fiyatı 87,76 avrodan kapanmıştı. Savaşın ilk günü 24 Şubat tarihinde fiyatlar tırmanışa geçerek megavatsaat başına 130,66 avrodan kapandı.

thumbs_b_c_61869f7aaddd2b6fab5cd573362e038e

Savaş sonrası Rusya'ya karşı Batılı ülkeler tarafından uygulanan cezaların etkisi ve doğal gazda tedarik endişeleri nedeniyle yükselen doğal gazın megavatsaat fiyatı 7 Mart tarihinde 217,29 avro ile tüm zamanların rekor kapanışını gördü.

Bugün de Rusya'nın dost olmayan ülkelere doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçmesi planına dair belirsizlik nedeniyle fiyatlar yükselişi devam etti.

TTF'de işlem gören mayıs vadeli kontratların fiyatı gün içinde 127 avroyu gördükten sonra Türkiye saatiyle 19.20 itibarıyla düne göre yüzde 1 artarak 121 avroya çıktı. Söz konusu savaşının başından beri Avrupa'da doğal gaz fiyatları yüzde 37 arttı.

AB ülkeleri, mevcut durumda doğal gaz ihtiyacının yüzde 40'ını Rusya'dan tedarik ediyor. Bu tedarikin üçte biri Ukrayna'dan geçiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin dost olmayan ülkelere doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçmesine yönelik kararnameyi imzaladı.
Vladimir Putin'in imzaladığı ve ülkenin yasal bilgi sisteminde yayımlanan kararnameye göre, Rus gazının dost olmayan ülkelere satışında rubleyle ödeme alınmasına yönelik yeni sistem, yarın itibarıyla devreye girecek.

Kararnamede, Rus gazı alan ilgili ülkelerin, Gazprombankta hesap açmaları gerektiği, ödemeyi bu bankaya yapacakları ve söz konusu ödemenin Moskova Borsası'nda rubleye çevrileceği bildirildi.

Bakan Vedat Bilgin'den flaş EYT açıklaması Bakan Vedat Bilgin'den flaş EYT açıklaması

Vladimir Putin, "dost olmayan" ülkelerin Rus gazına rubleyle ödeme yapmalarına dair ilgili kararnameyi imzaladığını belirterek, "Rubleyle ödeme yapılmazsa Rus gazı sözleşmeleri durdurulacak."

Almanya ve Fransa, Rusya'nın doğal gazda rubleyle ödeme yapılmasına yönelik talebini "sözleşmelerin ihlali" olarak değerlendirerek reddetti.