Ukrayna'da yaşanan savaş nedeniyle Rusya'da faaliyetlerini durduran McDonald’s restoranları, yeni bir marka adı altında bugün kapılarını açtı.

McDonald’s restoranlarının ülkedeki yeni ismi "Vkusno i toçka (Lezzetli ve nokta)" olurken, restoranlardaki McDonald’s logoları ve McDonald’s’a ait ürün isimleri değiştirildi.

HAZIRAN2022_mc1

Bugün Rusya çapında açılan yeni restoranlara özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdikleri ve uzun kuyruklar oluşturdukları görüldü.

HAZIRAN2022_mc2

Rusya'da ilk McDonald's, 1990 yılında Moskova'daki Puşkin Meydanı'nda açılmıştı. Açılış gününde 40 bin kişinin ziyaret ettiği şubenin önünde yüzlerce kişi, saatlerce kuyruklarda beklemişti.

HAZIRAN2022_mc3-1

Söz konusu gelişme, kapitalizmin Sovyetler Birliği karşısındaki zaferinin sembollerinden biri olmuştu.

McDonald's'ın Rusya'daki restoranlarının yeni bir marka adı altında açılma kararını değerlendiren Moskova'da yaşayan Elizaveta adlı kişi, yeni restoranların da eski McDonald’s gibi olduğunu belirterek, "Hepsi kapanınca çok üzülmüştüm ama şimdi patates kızartması yedim. Genel olarak her şey lezzetli. Yeni logo da fena değil, beğendim."

Bir diğer Moskovalı Olga yeni ismi beğenmediğini dile getirerek, "Daha iyi bir fikir bulabilirlerdi. Logosu ise güzel, geri kalan her şey güzel, her şey lezzetli."

Pfizer-BioNTech duyurdu: Omicron'a karşı daha etkili aşı Pfizer-BioNTech duyurdu: Omicron'a karşı daha etkili aşı

Yeni restoranların McDonald’s’ın eski haline önemli oranda benzediğini ve bundan ötürü memnuniyet duyduğunu ifade eden Georgy de yeni restoranları genel olarak beğendiğini söyledi.

Ukrayna'da savaş nedeniyle kapatılmıştı

Rusya'nın en popüler Batılı markalarından biri olan Amerika'lı hızlı servis restoran zinciri McDonald's, mart ayı başında ülkedeki restoranlarını kapatmıştı.

Şirketin Üst Yöneticisi Chris Kempczinski, 8 Mart tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki savaş nedeniyle söz konusu kararı aldıklarını duyurmuştu.

McDonald's’tan 19 Mayıs tarihinde yapılan açıklamada şirketin Rusya'daki tüm restoranlarını, halihazırda gıda sektöründe faaliyet gösteren Aleksandr Govor adlı Rus iş insanına satmak için anlaşmaya vardığı bildirilmişti.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde 25 McDonald's restoranı da işleten Govor'un, ülkedeki 850 McDonald's restoranı satın almayı ve farklı bir marka altında restoranları işletmeyi kabul ettiği kaydedilmişti.