Amerika Senatosundaki Cumhuriyetçi ve Demokrat vekiller, silah reformu yasa tasarısı konusunda prensipte anlaştı.

Senatörler yaptıkları yazılı açıklamada, Amerika'da son zamanda gündeme gelen silah reformu tartışmaları konusunda prensipte anlaştıklarını duyurdu.

amerika senatosu

Metni henüz yazılmayan tasarının, kişilere psikolojik destek verilmesi, okullardaki güvenliğin artırılması, akli dengesi yerinde olmayan kişilerin silah almasının yasaklanması ve 21 yaşın altındaki kişilerin silah almasının yasaklanması gibi maddeler içermesi bekleniyor.

amerika-4

Söz konusu anlaşmada 10 Cumhuriyetçi vekilin yer alması da tasarının hazırlanması durumunda Senatonun engeline takılmaması anlamına geliyor.

Amerika'da silah reformu tartışmaları

Temsilciler Meclisinin hafta içinde onayladığı başka bir silah reformu tasarısının Senatonun onayını alması beklenmiyor.

Amerika'da, 14 Mayıs tarihinde Buffalo'daki bir süpermarketteki ırkçı silahlı saldırıda 10 kişinin, 24 Mayıs tarihinde Teksas'ın Uvalde kasabasındaki bir okuldaki saldırıda 19 öğrenci ve 2 öğretmenin öldürülmesinden sonra, "silah reformu" tartışmaları alevlenmişti.

NATO yeni stratejik Konseptini açıkladı: Rusya direkt tehdit NATO yeni stratejik Konseptini açıkladı: Rusya direkt tehdit

Amerikan Başkanı Joe Biden bu konuda Kongreye çağrıda bulunmuş, Temsilciler Meclisi hafta içinde silah düzenlemelerini içeren bir yasa tasarısını onaylamıştı.