Vatikan Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Papa Franciscus Kanada ziyaretinde Edmonton, Quebec ve Iqaluit kentlerinde temaslarda bulunacağı belirtildi.

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, 24-30 Temmuz tarihinde Kanada'ya gidecek.

papa rahip

Ziyaret açıklaması, Katoliklerin ruhani lideri, mart ve nisan aylarında Kanadalı yerli gruplarıyla Vatikan'da yaptığı görüşme ve Katolik okullarında yerli çocukların maruz kaldığı cinsel ve fiziksel istismarlar nedeniyle özür dilemesinden sonra geldi.

Papa Franciscus, Kanadalı yerli gruplarından "Metis", "Inuit" ve "First Nations" ile görüşmelerinden sonra 1 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, Kanada'da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda geçmişte çocuklara yapılan muamele karşısında "öfke, utanç ve acı" duyduğunu belirterek, "Kilisenin bazı üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı’dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi ifade etmek istiyorum. Ben de sizden özür dilemek konusunda Kanadalı Piskopos kardeşlerime katılıyorum."

Yerli gruplar bu "özrü" bekliyordu

Konuyu soruşturan Kanada'daki Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu, 1831 yılı ve 1996 yıllarında faaliyet gösteren kiliseye bağlı yatılı okullar hakkındaki çalışmasını 2015 yılında tamamlamış ve 4 bin sayfalık rapor yayımlanmıştı. Komisyon, yaşananları "kültürel soykırım" olarak tanımlamıştı.

Söz konusu raporda, en az 4 bin 200 yerli çocuğun bu okullarda istismar veya ihmal sonucu öldüğü belirtilmişti.

Gözden kaçırmayın

Pekin'de Kovid-19 tedbirleri genişletildi Pekin'de Kovid-19 tedbirleri genişletildi

Kanada'da Katolik Kilisesi'nin kontrolündeki yatılı kilise okullarından bazıları bahçesinde, resmi kayıtlarda olmayan çok sayıda çocuk mezarı bulunmuştu.

Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu raporundan sonra yerli halktan defalarca özür dileyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2017 yılında Vatikan'a yaptığı resmi ziyarette Papa Franciscus'dan özür talep etmişti.

Papa Franciscus haziran ayında Lübnan ziyareti ertelenmişti

Dizinden çektiği rahatsızlık sebebiyle Vatikan’daki programlarına tekerlekli sandalyeyle katıldığı görülen Papa Franciscus haziran ayında Lübnan'a yapmayı planladığı ziyaret ertelenmişti.

Lübnan Turizm Bakanı Velid Nassar, 9 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, Papa Franciscus sağlık koşulları sebebiyle bu ziyaretinin ertelendiğini duyurmuştu.