İtalya'da hükümet, Kovid-19 salgınıyla mücadelede 50 yaş üzerindekilere aşı zorunluluğu getirildi.

thumbs_b_c_7dd7be7aa43f7310846bc2f8c27cb728

Bakanlar Kurulu dün gece oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda ülkede 50 yaş üzerindekilere Kovid-19 aşısı yaptırma zorunluluğu getirildi.

50 yaşını doldurmuş olanlar için 15 Şubat’tarihinden itibaren sadece aşı yaptıranların ya da Kovid-19 geçirenlerin temin edebildiği "Süper Yeşil Geçiş Belgesi" bulundurma zorunluluğu başlayacak.

Başbakan Mario Draghi, 50 yaş üzerindekiler için aldıkları bu kararı, "vaka artışını frenleme ve hastaneye yatma riski yüksek yaş gruplarını salgından korumaya yönelik bir müdahale" olarak gerekçelendirdi.

Hükümetin yılbaşından önce açıkladığı son verilere göre, 5,5 milyon kişinin Kovid-19 aşısı yaptırmadığı, bunların önemli bir kısmı 50 yaş üzerindekiler olduğu kaydedilmişti.

Daha önce sağlık çalışanları, ordu ve emniyet mensupları için getirilen aşı yaptırma zorunluluğuna yüksek öğretim kurumlarında görev yapan personel de eklendi.

Normal Yeşil Geçiş Belgesi"nin kapsamı genişletildi

Hükümet, "aşı belgesi" olarak bilinen ve aşı yaptıranların, Kovid-19 geçirenlerin ya da son 48 saatte negatif sonuçlu sürüntü testi sahiplerinin alabildiği "Normal Yeşil Geçiş" sertifikasının da kapsamını genişletti. Kamu kurumları, bankalar, kuaförler ve alışveriş merkezlerine girişlerde temel düzeydeki "yeşil geçiş" belgesi gerekecek.

Hükümet, 23 Aralık'tarihinde müzeler, sergiler, spor salonları, kafe-barlar, tema ve eğlence parkları, sosyal merkezler, bahis ve oyun salonları ile yemek salonları gibi yerler için sadece aşı ya da Kovid-19 geçirenlerin temin edebildiği "Süper Yeşil Geçiş" sertifikasını zorunlu hale getirmişti.

Dün açıklanan verilere göre, son 24 saatte tespit edilen 189 bin 109 vaka, "salgının başladığı Şubat 2020 yılından beri kayda geçen en yüksek günlük vaka sayısı."

Salgının başından beri İtalya'da yaşamını yitirenlerin sayısı 138 bin 276'ya yükselmişti.