Finlandiya'yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin bir çok açıdan kilit rol oynayan, hayati bir müttefik olduğunu, bu nedenle meşru endişelerinin giderilmesi için çalışıldığını söyledi.

nato-4

"Türkiye'nin terör örgütü PKK ile alakalı endişeleri dahil olmak üzere tüm müttefiklerin güvenlik endişelerini ele almalıyız."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kendisinin ve ekibinin İsveç, Finlandiya ve Türkiye'den yetkililerle devamlı şeklide temas içinde olduğunu söyledi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de 29-30 Haziran tarihinde gerçekleşecek NATO Zirvesi'nde söz konusu ülkelerin katılımı için bir anlaşmaya varılıp varılmayacağıyla alakalı soru üzerine NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin endişelerine bir an önce yanıt verilerek sorunun çözülmesi için çalışıldığını, zirvenin bu konuda bir süre bitimi niteliğini taşımayacağını dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bunlar meşru endişeler. Terörizm ve silah ihracatıyla alakalı endişeler. Hiçbir NATO müttefikinin Türkiye kadar terörist saldırılardan zarar görmediğini anlamamız ve hatırlamamız gerekiyor."

Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ'la mücadelede önemli rol oynadığını söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye Ukrayna'ya destek ve mahsur kalan buğdayın ihraç edilmesi konusunda kilit rol oynuyor.

Vladimir Putin enflasyonun artmasının nedenini açıkladı Vladimir Putin enflasyonun artmasının nedenini açıkladı

Dolayısıyla böyle hayati bir müttefik terörizmle alakalı endişelerini paylaştığında bunu ciddiye almalıyız. Yaptığımız tam olarak bu. Finlandiya ve İsveç'in bu konuları masaya yatırmaya hazır olduklarına yönelik açık mesajını memnuniyetle karşılıyorum."

Görüşmeler sürecek

Niinistö de Türkiye ile müzakerelerde herhangi bir gelişme olup olmadığıyla alakalı soru üzerine "İlerleme, diyalog kanallarımızın açık olması, görüşmelere devam etmemiz olarak düşünülebilir."

Finlandiya Cumhurbaşkanı, "ülkesinin, Türkiye'nin endişeleriyle ilgili diğer NATO ülkelerinden farklı bir tutumu olmadığını, neden özellikle bu konuda hedef gösterildiklerini anlamakta zorlandığını söyledi."