Motorlu taşıtlar vergisi ve gelir vergisi bu yıla dair ikinci taksiti ile borç yapılandırması taksit ödemeleri 1 Ağustos Pazartesi günü son gün.

2022 yılına ait MTV'nin ikinci taksit ödeme dönemi 1 Temmuz tarihinde başladı. MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesince her yıl ocak ayında yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor.

motorlu taşıt vergisi

Uygulanan MTV, ocak ayı ve temmuz ayı olmak üzere eşit 2 taksitte ödeniyor. İkinci taksitin ödeme süresi 31 Temmuz 2022 tarihi tatil gününe rastladığı için 1 Ağustos 2022 günü sona erecek.

İnteraktif Vergi Dairesi "https://ivd.gib.gov.tr/" ve Dijital Ödeme Noktasında “Hızlı Ödeme” bölümünde yer alan "MTV Ödeme" alanına şifre girişi yapmadan sadece plaka ve TC Kimlik numarası bilgileri girilerek MTV borçları görüntülenebiliyor ya da ödenebiliyor.

Cumhurbaşkanı Kararı gereği, MTV tutarları yüzde 25 olarak tespit edilmişti. 1-3 yaş otomobillerin 2022 yılındaki MTV'si, motor silindir hacmi 1300 santimetreküp ve aşağısında olanlar için taşıt değerlerine göre 1313 lira ile 1576 lira arasında değişiyor.

Aynı yaşta, motor silindir hacmi 1301-1600 santimetreküp otomobillerin vergisi de 2 bin 287 lira ile 2 bin 746 lira arasında uygulanıyor. 4001 santimetreküp üzerinde motor silindir hacmine sahip otomobillerin vergisi ise 57 bin 415 lira ile 62 bin 633 lira arasında ödeniyor. Söz konusu ödemelerin ikinci taksitinin 1 Ağustos tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Gelir vergisinde 2. taksitler bu ay sonuna kadar ödenecek

2021 yılında elde edilen gelir unsurlarına dair Gelir Vergisi 2. taksit ödeme dönemi 1 Temmuz tarihinde başlamıştı. Söz konusu ödemelerin de 1 Ağustos tarihinde kadar yapılması gerekiyor.

7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 6. taksit ödeme süresi ile 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 10. taksit ödeme süresi de 1 Ağustos Pazartesi günü sona erecek.

MTV ve gelir vergisi ödemeleri, İnteraktif Vergi Dairesinden ya da mobil uygulamasından 02.00-23.45 saatlerinde, anlaşmalı bankaların banka ya da kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartların yanı sıra vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ya da PTT şubeleri vasıtasıyla yapılabiliyor.

Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı Haziran ayı işsizlik rakamları açıklandı

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya "www.gib.gov.tr" adresi ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak girilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.