Emmanuel Macron, 2030 yılına kadar endüstri, teknoloji, nükleer ve sağlık gibi alanlara 30 milyar avro yatırım yapacaklarını duyurdu.

Bununla Fransa'nın ve Avrupa Birliğinin bağımsızlığını elde etmeyi hedeflediklerini söyleyen Emmanuel Macron, ülkesinin yenilik yapan, üreten ve ihraç eden bir strateji geliştirmesi gerektiğini belirterek "Her alanda lider olacağımızı söylemiyorum çünkü açık rekabet içindeyiz. Hangi sektörlerde lider olabileceğimizi araştırmalıyız."

Emmanuel Macron, ülkesinin bazı alanlarda geride kalmasının bir "tehdit" oluşturduğunu, bu alanları terk edemeyeceklerini dile getirdi.

30 milyar avronun 1 milyarı nükleer, 2 milyarı tarım, 7,5 milyarı sağlık sektörlerine ve 6 milyar avronun elektronik üretimine harcanacağını aktaran Emmanuel Macron, 2035 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 35 düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Emmanuel Macron, havayı kirleten araçların yavaş yavaş trafikten kaldırılması için 2030 yılına kadar 2 milyon elektrikli ve hibrit araç, karbon emisyonu düşük uçak ile kanser ve kronik hastalıklara karşı 20 ilaç üretmek istediklerini söyledi.

Bu yatırımların Avrupa ile yapılmasını istediğini söyleyen Emmanuel Macron, bu konuda Almanya Başbakanı Angela Merkel ile iş birliğine başladığını belirtti.

Kuveyt'te ilk kolera vakası tespit edildi Kuveyt'te ilk kolera vakası tespit edildi

Emmanuel Macron, Fransa'nın "büyük inovasyon ulusu" olması gerektiğini dile getirdi.

Fransız endüstrisinin karbondan arındırılması gerektiğini söyleyen Emmanuel Macron, ülkede 2030 yılına kadar küçük nükleer reaktörlerin üretilmesi gerektiğini söyledi.