Amerikan Merkez Bankası (Fed) yetkilileri para politikasına dair sözle yönlendirmelerine devam ederken, artan resesyon endişeleri karşısında hükümet tarafı olası politikaları kamuoyuyla paylaşıyor.

küresel piyasalar-2

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, makroekonomik verilerin beklentileri doğrultusunda gerçekleşmesi durumunda temmuz ayında güçlü bir faiz artışını destekleyeceğini söylerken, Amerika ekonomisini resesyona sokmadan enflasyonu aşağı çekebileceklerini düşündüklerini belirtti.

piyasa

Yarın Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşma öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek toplantıda Fed'in politika faizini 75 baz puan artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında 75 baz puanlık artış ihtimali yüzde 40 seviyesinde bulunuyor.

Temmuz ayı sonrası atılacak adımların Amerika ekonomisinin resesyona girip girmeyeceğine yönelik daha anlaşılır ipuçları vermesi beklenirken, bu haftaki konuşmalarında bu döneme dair yönlendirmelerde bulunacağı tahmin ediliyor.

Amerika hükümeti yükselen enflasyonla mücadeleye dahil olmak isterken dün, Amerikan hazine Bakanı Janet Yellen, akaryakıttan alınan vergilerin geçici olarak kaldırılmasına yönelik teklifin değerlendirmeyi hak ettiğini dile getirdi. Konuya dair soruları yanıtlayan Amerikan Başkanı Joe Biden kararın hafta sonuna kadar çıkabileceğini belirtti.

Vergi indirimi olması halinde akaryakıt fiyatlarının galon başına 18 cent ucuzlayacağı tahmin edilirken, Amerika'da normal benzinin galonu 4,98 dolardan, mazotun galonu ise ortalama 5,82 dolardan satılıyor.

Enflasyonla mücadeledeki kararlılık ve Amerikan ekonomisi resesyona girmeden bu dönemi atlatabileceğine yönelik beklentilerle pay piyasalarında temkinli de olsa pozitif bir seyir izlenirken, Fed yetkililerinin bugün yapacağı açıklamalar da yatırımcıların odağında bulunuyor.

İş Gücü Trendleri Raporu'nda çarpıcı veriler ortaya çıktı... Nüfus yaşlanmasının iş hayatına etkisi İş Gücü Trendleri Raporu'nda çarpıcı veriler ortaya çıktı... Nüfus yaşlanmasının iş hayatına etkisi

New York borsasında tatil nedeniyle işlem gerçekleşmezken, endeks vadeli işlem kontratları yüzde 1'in üzerinde yükselişle işlem görüyor.

Avrupa'da Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları gündemin odağında yer alırken, ECB yetkililerinin temmuz ayı ve eylül ayı toplantılarında faiz artırma niyetinde olduklarını söyledi.

Christine Lagarde, temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artışı yapabileceklerini belirtirken, tahvil faizlerine müdahale etmek için geliştirilen araca yönelik ısrarlı sorulara karşın bu konuda açıklama yapmak için henüz erken olduğunu dile getirdi.

ECB Baş ekonomisti Philip Lane Avro Bölgesi'nde negatif faizlerin artık uygun olmadığını kaydederken, politika faizindeki artışın ekonominin bütün birimlerindeki risk primini yükselteceğini söyledi.

Avrupa borsaları bu gelişmelerle pozitif bir seyir izlerken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,06, İngiltere'de FTSE 100 yüzde 1,50, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,64 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,99 değer kazandı. Avrupa'da endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

Asya pay piyasaları dünkü karışık seyrinden sonra Amerikan ekonomisi yumuşak bir iniş yapabileceğine yönelik artan iyimserlikle pozitif bir seyir izliyor.

Amerika'nın Çin'e uygulanan tarifelerin bir kısmını kaldırabileceğine yönelik haber akışı bölgede risk iştahını olumlu etkilese de, Çin'de devam eden yeni Kovid-19 salgınında önlemlerin henüz tamamen kalkmamış olması piyasaları baskılamaya devam ediyor.

Amerikan Başkanı Joe Biden'ın yakın zamanda Çinli meslektaşını araması beklenirken, görüşme sonrası Amerika'nın Çin mallarına uygulanan bazı tarifeleri kaldıracağı ya da azaltacağı tahmin ediliyor.

Dolar/yen paritesi 135,1'le son 24 yılın zirvesinde işlem görmeye devam ederken, ihracatçı Japon şirketlerin kurun seviyesinden yakaladıkları avantajla daha rekabetçi olacakları beklentisi, Japon pay piyasalarını destekliyor.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,4 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 geriledi.

Yurt içinde, dün dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,23 artışla 2.539,20 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün yatay bir seyirle 17,3337'den kapanmasından sonra bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,3270 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında Fed ve ECB yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin yanı sıra, Avro Bölgesi'nde ödemeler dengesi ile Amerika'da ikinci el konut satışları ve Chicago Fed ulusal faaliyet endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.520 ve 2.500 seviyelerinin destek, 2.560 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi.