Dünya genelinde haftalık Kovid-19 vaka ve ölümlerinde düşüş devam ederken kış mevsiminin yaklaşmasıyla vakaların yeniden artışa geçme ihtimali yüksek.

Bu yıl temmuz ayı sonuna kadar dünya genelinde belirli aralıklarla artış gösteren haftalık Kovid-19 vakaları, ağustos ayı başından beri düşüş eğiliminde.

kovid-19 vaka

Dünya Sağlık Örgütü en son yayımladığı haftalık Kovid-19 raporunda 5-11 Eylül'de dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının bir önceki haftaya göre yüzde 28 düştüğü açıklandı. Aynı zaman aralığında Kovid-19 kaynaklı can kayıpları da yüzde 22 azaldı.

kovid-19-34

Jake Sullivan Türkiye'ye teşekkür etti Jake Sullivan Türkiye'ye teşekkür etti

Vakalar, Mart 2020 yılından beri en düşük seviyede

Son haftadaki vaka düşüşleriyle haftalık küresel Kovid-19 vaka sayıları, Mart 2020 yılından beri en düşük seviyeyi gördü.

Dünya Sağlık Örgütü, küresel vakalardaki azalmanın ülkelerin test ve takip kapasitesini düşürmesinden kaynaklandığını açıklarken, ölümlerdeki azalmanın ise virüsün yeni varyantlarının daha az ölümcül etki göstermesine bağlıyor.

Kış aylarında virüsün bulaşma riski daha yüksek

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin yaklaşmasıyla küresel Kovid-19 vakalarındaki düşüş eğiliminin kırılma ihtimalini değerlendirdi.

Kovid-19'un mevsimsel bir virüs olmadığını, "Bu virüs her sezonda insan vücuduna yayılabiliyor fakat havalar soğuyunca insanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçirme eğiliminde oluyor. Bu yüzden kış aylarında virüsün bulaşma riski daha yüksek."

Dünya Sağlık Örgütü bu olası artışa karşı bir ön hazırlık planı olup olmadığı sorusuna "Salgının 32 aylık sürecinde edindiğimiz tecrübelere dayanarak olası bir vaka artışı durumunda ülkelerin yapması gereken şeylere dair kılavuz hazırladık."

Sağlık hizmetleri, iş gücü ve ekipmanları geliştirilmeli

Dünya Sağlık Örgütü hazırladığı kılavuzda 3 önemli maddeye dikkati çekerek, "Öncelikle virüs takibinin artırılması gerekiyor. Şu an birçok ülkenin azalttığı test sayılarının artması, kritik önem taşıyor.

İkinci olarak da genom sıralaması kapasitesinin artması, Kovid-19 varyantlarının özellikleri ve risk oranının anlaşılması için gerekli. Bir diğer madde ise her ülkenin, risk grubu dahilindeki vatandaşlarının yüzde 100'ünü aşılaması."

Kış mevsiminde Kovid-19 harici diğer salgın hastalıkların da arttığına dikkati çekerek, "Hastaneler en çok yoğunluğunu bu dönemde yaşıyor. Havalar soğumaya başlarken hastanelerin kapasitesini artırmalıyız.

Sağlık hizmetleri, iş gücü ve ekipmanlarını geliştirmek hayati önem taşımaktadır. Şu an bu tedbirleri almanın tam zamanı."

Yetkililerden yaklaşan kış öncesi tedbir uyarıları

Vaka ve ölümlerde mevcut azalma eğilimine rağmen yetkililer, Kovid-19 tehdidine karşı tedbirsiz davranılmaması uyarısında bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 14 Eylül'deki açıklamasında, "Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz, fakat orada değiliz."

Kovid-19 ile mücadelede durgunluk gösterilmemesi gerektiğini, azalma eğilimindeki virüsün yeniden artışı ve ölümcül etkilerini önlemek için ülkelere aşılama kapasitelerini artırma çağrısında bulundu.

Dört mevsimin yaşandığı ülkelerde ocak ayında artış gösteren vakaların bir sonraki kış ayında artabileceği ihtimaline karşı, Avrupa Komisyonu kışın Kovid-19 vakaları yeniden artışa geçmemesi için üye ülkelere tedbir alma çağrısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge da kışın başlamasıyla vakalarda artış öngördüğünü belirterek, havaların soğuduğu Avrupa genelinde toplam Kovid-19 vaka sayısı 250 milyonu bulmasını beklediklerini söyledi.