Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, "Elimizde kullanabileceğimiz en güçlü silah şu an için aşı. Toplumdan ricamız hatırlatma dozlarını yaptırmaları."

Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, artan Kovid-19 vaka oranlarına yönelik tedbirler aldıklarını belirterek, "Elimizde kullanabileceğimiz en güçlü silah şu an için aşı. Toplumdan ricamız en kısa zamanda hatırlatma dozlarını yaptırmaları."

kovid-19 salgını-12

Kepez Devlet Hastanesinde hatırlatma dozu olarak altıncı aşısını yaptıran İsmail Başıbüyük, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalığı geçirmiş olmanın yanında, doz arasında 6 ay gibi bir süre geçmişse hatırlatma dozunun yaptırılması gerektiğini söyledi.

Salgından korunmak için tedbirlerin önemini gösteren İsmail Başıbüyük, şunları söyledi:

"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde vaka sayılarında hareketlilik, artış söz konusu. İster istemez ilimizde de bu kendini göstermeye başladı. Şu ana kadar elimizde dört silahımız var.

Maske, mesafe, hijyen kuralları ve beraberinde aşı. BioNTech, Sinovac ve yerli ve milli olması nedeniyle TURKOVAC aşısı yaptırabilirler. Aşı bizim için çok ciddi önem arz ediyor.

Elimizde kullanabileceğimiz en güçlü silah şu an için aşı. Toplumdan ricamız en kısa zamanda hatırlatma dozlarını yaptırmaları. Özellikle 50 yaş üzeri kronik hastalığı olan ve sağlık çalışanları mutlaka hatırlatma dozlarını olmaları gerekiyor."

İsmail Başıbüyük, bugün altıncı doz aşısını olduğunu belirterek, tüm hastanelerde kamu, özel ve üniversite hastaneleri fark etmeksizin, birinci basamak aile sağlığı merkezlerimizin tamamında her üç aşının yaptırılabildiğini söyledi.

DSÖ duyurdu! Maymun çiçeği virüsünün adı değişiyor DSÖ duyurdu! Maymun çiçeği virüsünün adı değişiyor

Herkesin mağdur olmamak için randevu alarak aşılarını yaptırmasını isteyen İsmail Başıbüyük, "İlimizde vaka sayılarında bir hareketlilik söz konusu. Şükürler olsun hastanelerimize ciddi yük getirecek sayıda bir vaka artışı söz konusu değil.

Tüm tedbirler konuyla alakalı tüm planlamalar artışların devam etmesi durumunda nasıl bir planlamamız olacağının hepsinin çalışmasını yaptık."