Dünya Sağlık Örgütü, İlerleyen haftalarda küresel Kovid-19 vaka artış oranının giderek yükseldiğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü İlerleyen haftalarda Kovid-19 nedeniyle daha çok hastaneye kaldırılma ve ölüm beklenebileceği uyarısında bulundu.

kovid-5

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde gerçekleşen basın toplantısında, küresel Kovid-19 vakalarındaki artış ve maymun çiçeği salgınına dair son durumu değerlendirdi.

Son 6 haftada küresel haftalık yeni vaka sayıları 2 kat arttığına vurgu yapan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Kovid-19 kaynaklı ölümler, vakalar kadar hızlı olmasa da yükselişte. Artan vakalar, ilerleyen haftalarda daha çok hastaneye kaldırılma ve can kaybı bekleyebileceğimiz anlamına geliyor."

Artışların sebebi yeni bir varyant olabilir

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, son haftalardaki artışta Kovid-19'un hangi varyantının etkili olduğunun bilinmediğinin altını bir kez daha çizerek, "Bu artışın sebebi halihazırda bildiğimiz bir varyant da olabilir ya da tamamen yeni yeni bir varyant da olabilir."

Kovid-19'un yeni varyantının çıkması durumunda eskilerinden daha güçlü ve etkili olacağını söyleyen Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Bütün ülkeler hazırlıklı olmalı. Salgınla mücadele kapasitesini azaltan ülkeler büyük risk alıyorlar."

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Hastaneler henüz dolu değilken şimdi bütün ülkeler için virüs takip, bağışıklık, iş gücü, tedarik ve dayanıklılık alanındaki boşlukları doldurma zamanıdır."

Mevcut Kovid-19 aşılarının ağır hastalık ve ölüm riskine karşı etkili olduğunu belirten Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü üyesi ülkelere, sağlık çalışanları başta olmak üzere yaşlılar ve risk altındaki diğer grupları aşılama çağrısında bulundu.

14 bin maymun çiçeği vakası var

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, maymun çiçeği vakaların artışta olduğunu kaydederek, "70'ten daha çok ülkede 14 bin vaka bulunuyor."

Rus petrol hattı Avrupa'ya petrol sevkiyatını durdurdu Rus petrol hattı Avrupa'ya petrol sevkiyatını durdurdu

Şimdiye kadar maymun çiçeği sebebiyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm can kayıplarının Afrika'da görüldüğünü söyledi.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, birçok yeni vakanın Avrupa'da görüldüğünü söyleyerek, geçen hafta 6 ülkede ilk defa maymun çiçeği vakası görüldüğü bilgisini paylaştı.