Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Africa CDC) Direktörü Dr. John Nkengasong, yaptığı açıklamada, genel olarak Kovid-19 salgını sürecine bakıldığında, seyahat yasakların, virüsün yayılmasını yönetmede çok az amaca hizmet ettiğinin görüldüğünü söyledi.

thumbs_b_c_1934a7ae1406986a93fc9a50b00e1abf

Dr. John Nkengasong, Omicron varyantı nedeniyle kıtanın bazı ülkelerine uygulanan seyahat yasaklarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu varyantı bildiren ülkelerden gelen kişilere seyahat yasağı getirilmesini tavsiye etmediklerini söyleyen Dr. John Nkengasong, "Aslında, bu salgın süresi boyunca, yeni bir varyantın bildirildiği ülkelerden gelen yolculara yasaklar getirmenin sonuç vermediğini gözlemledik."

Dr. John Nkengasong, yasaklar yerine Halk Sağlığı ve Sosyal Tedbirlerin (PHSM) uygulanmasına öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Aralarında İngiltere, Amerika, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de olduğu çok sayıda ülke, 25 Kasım'da Omicron varyantının tespit edilmesini takiben Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat yasaklamayı getirmişti.