Mazlumder; Halkın Seçimine Saygı Duyulmalıdır Mazlumder; Halkın Seçimine Saygı Duyulmalıdır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi.

Fahrettin Koca, toplantının ardından açıklama yapıyor. Koca'nın öne çıkan sözleri şu şekilde:

Aşılanmada tüm hassasiyetimizi ortaya koyduk. Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayısını açıklayacağız. Bölgesel çalışmaları artık ön plana koyuyoruz. Esnafımızın, sağlık çalışanımızın öngöreceği bir döneme adım adım ileriyoruz. Tedbirlere birlikte uymamız gerekiyor.

İkinci doz aşılama yarın başlıyor

Ülkemizin salgın yönetimindeki en büyük gücü vatandaşlarımız olacak. Hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Aydınlık geleceğe en kısa sürede ulaşacağız.

Aşı programımızda 2 milyon 800 bin vatandaşımız aşı oldu. Yarından itibaren ikinci doz aşılamaya geçiyoruz. İlk hedefimiz toplumun yüzde 60'ını aşılamak olacak. Aşı konusunda ülkemiz başarılı ilerliyor.

Aşı tedarikinde tüm ülkeler zorluk yaşamaktadır.

Yarından itibaren 70 yaş üzeri, cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar sisteme tanımlanacak. Kritik kamu hizmetinin sağlanması amacıyla hafta sonundan itibaren başta kabine üyeleri olmak üzere devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum. Vali, kaymakam ve belediye vatandaşlarımızı aşılamaya davet ediyorum.

İnaktif aşı tercihimiz haklı olduğumuzu gösterdi. Başta AB olmak üzere birçok ülke buna yöneldi. Elimizdeki aşı virüsle mücadelede en etkili çıkış yolu olarak görünüyor.

Aşı çalışmaları

DSÖ 130 ülkenin aşı temin edemediğini söyledi. Ülkemiz yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin etti ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladı. 17 yerli aşı adayımız var. Bugün en önde giden aşı adayımız için Faz 2 insan deneylerinin gönüllüleri aşılanmaya başlandı.

50+50 milyon talebimiz, 100 milyon doz aşı sözleşmesi imzalandı.

"Mutasyonları takip ediyoruz"

Tüm dünyada aşı çalışmaları umut kapısını araladı. Mutasyon haberleri yeri sorunlar beraberinde doğurdu. Bunları yakından takip ediyoruz. Kaynağı belli olmayan çok sayıda mutasyon ülkemizde görülmektedir.

Ülkemizde 263 İngiltere varyantı, 23 tanesi Güney Afrika, 106 tanesi ise kökeni belli olmayan varyant tespit edilmiştir. Mutasyon sayıları giderek artmaya devam ediyor. Vaka sayılarına önemli oranda bir etkisi yok.

Mutasyonlarla birlikte daha kısa sürede bulaştırıcılık olduğunu görüyoruz. Bizim bu mutasyonların görüldüğü şu dönemde tedbirler noktasında daha hassas davranmamız gerekiyor.

"Kısıtlamalara sıkı sıkı uymalıyız"

Kısıtlamaların vaka sayısına göre takip edilmesi yönünde görüşümüz var. Aynı tedbirlere daha dikkatli bir şekilde uymalıyız. Kurallara uyarsak kısıtlamaları da aynı oranda azaltabileceğimiz en önemli gündemimiz. Maske, mesafe ve temizliğin yanı sıra kısıtlamalara sıkı sıkı riayet etmeliyiz. Bu mücadelede birlikte davranmak zorundayız. Yeni tedbirlerin devamından yana Bilim Kurulu öneride bulundu. Yeni bir tedbir öneri olarak düşünülmüyor.

Bugün ikinci doz aşılarımızı Bilim Kurulundaki arkadaşlarımızla Şehir Hastanesinde yaptırdık.