Komşu ülkeyle en geniş sınıra sahip Van'da, Türkiye'yi İran'a bağlayan önemli noktalardan olan ve Kovid-19 nedeniyle 24 Mart 2020 yılında kapatılan Kapıköy Sınır Kapısı'nın 17 Eylül'de tekrar geçişlere açılmasıyla İranlı turistler kente gelmeye başladı.

thumbs_b_c_a905e450bf13e415c4469a2177c1e3ce

Ekim ayından beri 72 saat içinde yapılan PCR testi sonucunun "negatif" olduğunu belgeleyerek kapıdan geçen turist sayısı her geçen gür artıyor.

Uzun aradan sonra gruplar halinde kente gelen turistlerin oluşturduğu yoğunluk nedeniyle Van'daki otellerde doluluk oranı yüzde yüzü geçti.

Son günlerdeki ekonomik hareketlilik sayesinde yüzleri gülen iş yeri sahipleri, İranlı turistlerin ilgisini çekebilmek için çeşitli kampanyalar başlattı.

Esnafımızı bizleri çok mutlu etti

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, İranlıların uzun bir aradan sonra Türkiye'ye gelmeye başladığını söyledi.

Turistlerin gelişiyle çarşı merkezinde yoğunluğun yaşandığını belirten Fevzi Çeliktaş, şunları söyledi:

"Kovid-19 tedbirleri nedeniyle sınır kapımız uzun süre kapalı kaldı. Bu durumdan hepimiz olumsuz etkilendik. Şimdi yeniden İranlı misafirlerimiz gelmeye başladı.

Sadece bir günde 3 bin 200 turist giriş yaptı. Dünden beri bütün otellerimiz doldu. Çevre illerimiz de bundan faydalanıyor. İnşallah daha çok gelmeye devam ederler.

Onların gelişi esnafımızı bizleri mutlu etti. Otellerde yer kalmazsa onları evlerimizde misafir edeceğiz. Van, Türkiye'nin en güvenli şehirlerinden biri. Tarihi ve turistik yerleri çok. Turistler gece geç saatlere kadar dışarıda özgürce gezebiliyor."

Otellerde doluluk oranı yüzde yüzü geçti

İranlı misafirleri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını Van Otelciler ve Turizmciler Derneği (VANOTED) Başkanı Yunus Yüksel indirim günleri olduğu için İranlı turistlerin daha çok gelmeye başladığını söyledi.

Bu durum esnafın turizmcilerin yüzünü güldürdü, "İki gündür otellerde doluluk oranı yüzde yüzü geçti. Kovid-19 nedeniyle sıkıntı yaşayan esnafımız İranlıların gelmesiyle sevindi.

Van halkı çok misafirperver. İranlılar halkımızdan çok memnun. İranlı misafirlerimize evlerimizin kapılarını açmaya hazırız. Konaklamayla ilgili bir sıkıntı yaşamayacaklar."

Güzel yoğunluk var, memnunuz

Mağaza müdürü Kezban Ersöz "Uzun süredir ekonomik sıkıntılar yaşıyorduk. İranlılar yoğun şekilde gelmeye başladı. Turistler için indirimler yaptık. Onlar da alışverişlerini yapıyorlar. Güzel yoğunluk var, memnunuz."

İranlı turist Feriya Hasanzade, Türkiye'yi ve Van'ı çok sevdiğini, her fırsatta geldiğini söyledi.

Van'da 5 gün kalacağını belirten Hasanzade, "İki gündür Van'dayım. Alışveriş yapıyorum. İndirimlerden yararlanıyorum. Van'ı çok beğeniyorum. Güzel indirimler var, fiyatlar çok uygun. Burada olmaktan mutluyum."

İranlı acente sahibi Abdullah Kebiri "Van, İran'a yakın olduğu için çok rahat geliyoruz. Normalde 3 ya da 4 gün kalıyoruz. Genellikle alışveriş yapıyoruz. İran'da herkes şu sıralar Van'a gelmek istiyor."