Bakan Süleyman Soylu, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası ile Türkiye Yol-İş Sendikasınca otelde gerçekleşen "İl Özel İdarelerinde Toplu İş Sözleşmesi Uygulama ve Değerlendirme Semineri"ndeki konuşmasında, yapılan toplu iş sözleşmelerin çalışanlara, işverenlere ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

thumbs_b_c_9fc493e98852d06f4a613285d7ee4c43

Her konuda her zaman düzeltilmesi gereken ya da yenilenme gerektiren konuların olmasının doğal olduğunu söyleyen Bakan Süleyman Soylu, "Kuruluş tarihi itibarıyla ikinci asrını yaşayan İl Özel İdareleri de bizim devlet sistemi geleneğimizde köklü bir yere sahiptir ve gelecekte de bu sistemin önemli aktörlerinden birisi olmaya devam edecektir.

İl Özel İdareleri tabii ki bir bütçesi var. Bu bütçenin elbette ki seçilmişler nezaretinde yönetilmesi gerekiyor. 51 İl Özel İdare'nin toplam borcu 1 milyardır. Bunların yüzde 70'i borcu yoktur. Bu borç yönetilebilir bir borçtur."

Bakan Süleyman Soylu, İl Özel İdarelerinde özellikle bütçe disiplini ve borçlanma konusunda hassasiyeti arttırmanın, yatırımlarda fayda maliyet analizinde dikkatli olmanın, hizmet etmeyen, isabetli olmayan yatırımlar için borçlanma yöntemine başvurulmamasının gerektiğine dikkati çekti.

21. yüzyılın yeni fonksiyonlar yüklediği ya da bazı fonksiyonlarını yeniden öne çıkardığı bir diğer kurumun da sendikalar olduğunu söyleyen Bakan Süleyman Soylu, kendisinin her zaman işçinin yanında olduğunu söyledi.

Bakan Süleyman Soylu, sendikaların işin içinde olduğu, iletişimi arttırdığı, tecrübesini sahaya yansıttığı oranda iş kalitesinin, kapasitesinin, ekonomik verimliğinin artacağını söyledi.

Kimlik kartına e-İmza'nın yüklenmesine 50 ilde 10 Ocak tarihi itibarıyla başlayacaklarını belirten Bakan Süleyman Soylu, e-İmza ile vatandaşlara yepyeni bir kolaylık sunacaklarını bir kez daha dile getirdi.