Bilim Adamların 3 kıtanın nüfusunun yarısını yok eden ve insanlık tarihinde en çok ölüme sebep olan kara veba salgınının kaynağına ulaşıldı.

Uzmanlar, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika nüfusunun yüzde 60'a yakınının ölümüne neden olan kara veba salgınının Kırgızistan sınırları içerisindeki bir göle yakın yerde 1338 yılında başladığını tespit etti.

SGK'dan milyonları Yakından ilgilendiren işte o karar SGK'dan milyonları Yakından ilgilendiren işte o karar

salgın-1

Uzmanlar bölgedeki mezar taşları üzerine kazınan yazılar ve mezarlarda bulunan dişler üzerinde DNA testi yaparak kara vebanın 700 yıl önce burada başladığı sonucuna vardı.

Bölgedeki çok sayıda mezarın salgına dair izler taşıdığı söyleniyor

Araştırma asırlık tartışmalara nokta koydu

Araştırma ekibinden İskoçya'daki Stirling Üniversitesi bilim adamı Philip Slavin, çalışmanın bu salgının kökenine dair asırlık tartışmalara son noktayı koyduğunu söyledi.

Tuebingen Üniversitesinden bir diğer araştırmacı Maria Spyrou da bölgede gömülü 8 insana ait dişlerden örnekler alındığını, kalıntılardaki damarlar sayesinde kan yoluyla bulaşan patojenlere ulaşma ihtimallerinin yüksek olduğunu bilgisini verdi.

Dağ faresi gibi memelilerde bulunan ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu hastalık 1346 yılı ile 1353 yıllar arasındaki 8 yıllık dönemde 3 kıtada milyonlarca can kaybına sebep oldu.

Salgının kaynağına dair çeşitli teoriler ortaya atılsa da kesin bir sonuca varılamamıştı.