Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaptığı açıklamada, Johnson'ın Macron'a gönderdiği mektubu sosyal medyada paylaşmasının kabul edilemez ve ikili ilişkilere aykırı bulduklarını söyledi.

Çin'den, Kovid-19'la bitmeyen mücadelesinde yeni dönem Çin'den, Kovid-19'la bitmeyen mücadelesinde yeni dönem

thumbs_b_c_59d7a7f0be4e977a47075390b812c816

Calais kentinde 28 Kasım'da Belçika, Hollanda, Almanya ve Avrupa Birliği Komisyonu ile toplantı düzenleneceğini söyleyen Gerald Darmanin, bu toplantıya Patel'i de davet ettiklerini bu daveti iptal ettiklerini söyledi.

Çifte söylemlerden bıktık

Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Johnson'un söz konusu mektubu sosyal medya Twitter'da paylaşmasına tepki göstererek, İngiltere'nin Fransa'nın düzensiz göçle ilgili yaptığı çalışmalara saygı duymadığını söyledi.

"Çifte söylemlerden bıktık. Sorunların dışarıdan kaynaklandığı gibi gösterilmesinden bıktık. İngiltere AB'den ayrıldığı için üzüntü duyuyor. Bir sorun olduğu zaman bunun çözümünün Avrupa'da olduğunu söylüyor. Böyle olmaz."

Avrupa'nın İngilizlerden "birlikte çalışabileceği bir ortak" beklediğini aktardı.

Johnson, mektubu Twitter'dan paylaşmıştı

Macron'a 5 maddelik planın yer aldığı mektup gönderen Johnson, bu mektubunda, göçmenleri taşıyan bot ve teknelerin Fransa'dan ayrılmasını önlemek için ortak devriye ve iade anlaşmasını içeren planın geçişler üzerinde "anında önemli bir etkisi" olacağını savunmuştu.

İnsan kaçakçılığı yapan suç çetelerinin işlerine balta vuracağını iddia edilen planın Fransa'nın da çıkarına olacağını söyleyen Johnson, mektubu sosyal medya Twitter hesabından paylaşmıştı.

27 göçmen yaşamını yitirdi

Fransa'dan Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye geçmeye çalışan düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu aralarında 5 bayan ve 1 kız çocuğunun olduğu en az 27 düzensiz göçmen yaşamını yitirmiş, olayla ilgili 5 kişi gözaltına alınmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği "göç sorununa" dair acil toplantıya çağırmıştı.

AB Sınır Güvenliği Ajansı Frontex'in imkanlarının derhal güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Macron, "Fransa, Manş Denizi'nin mezarlığa dönüşmesine izin vermeyecek." demişti.