İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Togg'un tüm ihtiyaçları karşılayabilecek yönden düşünülmüş ve tasarlanmış bir araç.

"Türk sanayisinin ve Türk teknolojisinin gelecek yolculuğunda, çok önemli ve değerli fikirleri ve birikimleri hayata geçirme noktasında ciddi anlamda katkılar sağlayacak bir yolculuğun başlangıcı olacak."

togg-8

Türkiye'nin vizyon projeleri arasında yer alan Togg'un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü'nün açılış töreni öncesinde açıklamalarda bulunan Erdal Bahçıvan, Togg'u "Türkiye için önemli bir atılım" olarak nitelendirdi.

Erdal Bahçıvan, "Türkiye'nin sanayisinin ve özellikle teknolojik ekosistemin gelişimi noktasında bugün sadece bir otomobil fabrikası değil, otomobil fabrikasını teknolojiyle besleyen ve onun arkasında birçok fikri ve inovasyonu hayata geçirebilecek olan bir iklimin adeta merkezinde bulunuyoruz."

"Bir hayalle başlayan ama hayalden projeye, projeden yatırıma ve üretime dönüşen bu yolculuk, bundan sonraki süreçte de inşallah pazar alanında ve bu ürünü besleyen birçok farklı konuda Türk sanayisinin ve Türk teknolojisinin gelecek yolculuğunda, çok önemli ve değerli fikirleri ve birikimleri hayata geçirme noktasında ciddi anlamda katkılar sağlayacak bir yolculuğun başlangıcı olacak."

Bursa'da bir kişi 6 kişiye hayat verdi Bursa'da bir kişi 6 kişiye hayat verdi

Çok sayıda Türk sanayi kuruluşunun katkısı var

Erdal Bahçıvan, projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve diğer katkı sahiplerine teşekkür etti.

Türk halkının, buna benzer ürünlerin sürmesi için gerekli desteği, katkıyı ve morali vereceğini dile getiren Erdal Bahçıvan, "Cumhuriyet'in 100. yılına adım attığımız böyle anlamlı bir günde hayırlı olmasını gönülden temenni ediyorum. Bereketli ve başarılı olmasını diliyorum."

Erdal Bahçıvan, Togg'da çok sayıda Türk sanayi kuruluşunun, iş gücünün, kaliteli birikim ve AR-GE'nin katkısı olduğunu kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunların Çorbada tuzu da, biberi de, mercimeği de her şeyi var. Otomotiv sanayisinde Türkiye yıllardan beri çok başarılı işler yapıyor. İhracatıyla, istihdamıyla, yatırımlarıyla bugüne kadar elde etmiş olduğu konvansiyonel tecrübeyi bu yeni nesil teknolojide de bu değişime çok güçlü şekilde uyum sağlayarak elde edecektir. Yani nihayetinde bugün burada bir başarı varsa bu bir ekip çalışmasıdır. Tabii tedarikçilerin de bu otomobilin yapılmasında ciddi desteği ve katkısı var."

Aracı inceledim, duygulandırıyor

İSO Yönetim Kurulu Erdal Bahçıvan, "Aracı gördünüz mü? İncelediniz mi? Neler hissetiniz?" sorusuna karşılık, "Evet, duygulandırıyor tabii."

"Makam aracı olarak kullanmak ister misiniz?" sorusuna cevaben Erdal Bahçıvan, "Neden olmasın? Son derece rahat. Tüm ihtiyaçları karşılayabilecek yönden düşünülmüş ve tasarlanmış.

Üzerinde çok kafa yoruldu. Bu kadar çok emek sarf edilmesinin olayın en kusursuz hale getirilmesi noktasında destek sağladığını düşünüyorum."