Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, "dezenformasyonla mücadele düzenlemesi" olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması.

Elon Musk'tan Twitter açıklaması! Büyük düşüş Elon Musk'tan Twitter açıklaması! Büyük düşüş

Kabul edilen maddelere göre, yasal zemine kavuşturulmaları için internet haber siteleri ile basın kartına dair konular, Basın Kanunu'nun kapsamına alınarak, radyo, televizyon, kamu kurum ve kuruluşları yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personeli, basın kartı düzenlenmesi bakımından süreli yayın çalışanları gibi değerlendirilecek.

tbmm-7

Basın Kanunu'nun amaçları arasına basın kartına dair usul ve esasları belirlemek eklenecek. Teklifle basın kartı talep eden medya mensupları ve enformasyon görevlileri, kanun kapsamına dahil edilecek.

İnternet haber siteleri süreli olarak yayın tanımı kapsamına alınacak. Teklifte "internet haber sitesi", "İletişim Başkanı", "İletişim Başkanlığı", "Basın Kartı Komisyonu", "medya mensubu", "enformasyon görevlisi" tanımlanıyor.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, kanun teklifi birinci bölümündeki iki maddenin kabul edilmesinden sonra birleşime ara verdi.

Süreyya Sadi Bilgiç, aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.