İngiltere’de havalimanlarında, salgından sonra artan seyahat talebi karşısında çalışan sayısının yetersiz kalması nedeniyle kaos yaşanıyor.

Üç yıl boyunca salgın yasakları nedeniyle seyahat edemeyen milyonlarca İngiliz için bu yaz tatil heyecanı yerini şimdiden çileye bırakmış durumda.

05_2022_05_Temmuz_05_AA-28521919

Uzmanlara göre ise yaşananlar sadece bir başlangıç niteliğinde.

05_2022_05_Temmuz_05_AA-28521922

İngiltere’de son aylarda artan seyahat talebi nedeniyle yaşanan yoğunluğun gelecek ay çok daha da ciddi boyutlara ulaşması bekleniyor. Sorunun temelinde ise ülkedeki havalimanları ve hava yolu şirketlerinin salgın döneminde çalışanlarının önemli bir kısmını işten çıkarması yatıyor.

05_2022_05_Temmuz_05_AA-28521925

Salgın döneminde 54 bin kişi işten çıkarıldı

05_2022_05_Temmuz_05_AA-28521926

Fransa'da orman yangını: 6 bin hektar alan kül oldu Fransa'da orman yangını: 6 bin hektar alan kül oldu

İngiltere’nin önde gelen sendikalarından Unite’ın “İngiltere’nin sivil havacılığı için son çağrı” başlıklı raporuna göre, ülkede tüm havaalanını çalışanlarının sayısı 2008 yılında 2020 yılına kadar yüzde 30 artarak toplam 70 bine ulaşmıştı.

thumbs_b_c_de69f405af707a3a55aae6208857f201

2020 yılının mart ayında salgının etkisini artırmasıyla, ülkede hava trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 90 azalırken, havalimanları ve hava yolu şirketleri binlerce çalışanı işten çıkarma yoluna gitti.

Havalimanı ve hava yolu şirketlerinin duyurularına göre, İngiltere’de salgın boyunca havacılık sektöründe 35 bin çalışanın işine son verildi. İngiliz işçi sendikası Unite’ın tahminlerine göre, salgın döneminde işten çıkarılanların sayısı 46 bini aşıyor. Buna hava alanlarındaki İngiliz perakende zincirlerinin işten çıkarmaları eklendiğinde bu sayı 54 bin 110’a ulaşıyor.

İngiltere’nin Avrupa ülkelerine göre havacılık sektöründe daha çok işten çıkarma yapması nedeniyle, bu zamana kadar giderilemeyen iş gücü açığı havalimanlarında aksamaların yaşanmasına, krizin giderek daha çok derinleşmesine neden oluyor.

Salgın döneminde İngiltere’de havacılık sektöründe 54 bin 110 kişi işten çıkarılırken, aynı dönemde Almanya’da 28 bin 964, Fransa’da ise 20 bin 249 kişinin işine son verilmişti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasının da ülkenin iş gücünde yaşanan kan kaybını artırdığı tahmin ediliyor.

Uzmanlara göre, salgından beri 100 bin Avrupa Birliği vatandaşı İngiltere’den ayrılmayı seçerken, ülkede hali hazırda iş gücü açığı bu yılın haziran ayı itibarıyla 1,3 milyon ile rekor seviyede.

İngiltere’de geçen yılın ikinci yarısında, ağır vasıta sürücüsü sayısının ihtiyacın altında kalmasından kaynaklanan krizin bir benzerinin bu kez de havacılık sektöründe yaşandığını söylemek mümkün.

Londra merkez havacılık haber platformu International Airport Review’ın tahminlerine göre, İngiliz havalimanlarında çalışmak üzere acilen 3 bin kişiye ihtiyaç var.

Tatilciler için tam bir kabus

Uluslararası Para ve Tüketici Hakları Uzmanı Martyn James, “Bu yıl havacılık sektörü açısından daha önce benzeri görülmemiş bir yıl oldu. Kimse binlerce uçuşun birbiri ardına iptal edilmesine hazır değildi.”

İngiltere’deki havalimanlarında talep artışı nedeniyle yaşanan yoğunluğa son dönemde çalışanların grevlerinin de eklendiğini, “Sadece hava yolları çalışanları değil, hava trafik kontrolü görevlileri, yer hizmetlerindeki valiz görevlileri de greve gidiyor.”

İngiltere’de hava yolu şirketlerinin personel yetersizliği nedeniyle binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldığını, “Birçok hava yolu şirketi şu ana kadar gerekli kapasitede uçuş yapamayacakları duyurmuş durumda. Tüm bu gelişmeler tatilciler için tam bir kabus anlamına geliyor.”

İnsanlar havalimanlarında 6-7 saat bekliyor

Londra’da yaşayan 46 yaşındaki Bastri Azemi, havalimanlarındaki aksaklıklar nedeniyle seyahat planlarını değiştirmek zorunda kaldığını belirterek, “Yakın zamanda Madrid’e gittim ve uçuşumuz tam 3 saat rötarlıydı.

Tek başıma seyahat ettiğim için bu durum benim için nispeten daha kolaydı. Fakat aileleri ile birlikte havalimanında 6-7 saat bekleyen insanların daha sonra bir de uçuşlarının iptal edildiğini görmek son derece üzücüydü.”

İngiltere’de havalimanlarında saatler boyuna bekleyen yolcuları gördükten sonra seyahat planların değiştirmek zorunda kaldığını, “Herkes planlarını değiştiriyor.

Ağustos ayında grup olarak gideceğimiz seyahati eylül ayına erteledik. Ağustos okulların tatil olması nedeniyle büyük ihtimalle en yoğun ay olacak.”

Ağustos ayınsa durum 10 kat daha kötü olacak

22 yaşındaki Fiona Tesfazghi, “İngiltere’de birçok hava yolu şirketi çok fazla uçuşu iptal etti. Örneğin benim uçuşum iki kez iptal edildi. Havalimanına giderken ne olacağına dair son derece endişeliydim.

Bazı arkadaşlarım havalimanına vardıktan sonra uçuşlarının iptal edildiğini öğrendi. Bu da (uçuş için) bir alternatif bulmak zorunda kalmaları anlamına geliyor. Yaşananlar gerçekten korkunç.”

Son dönemde yakın çevresinde seyahat eden tanıdıklarının ciddi bekleme süreleri ile karşılaştığını, “Arkadaşlarım uçağın içerisinde (kalkış öncesinde) 5 saat beklemek zorunda kaldı.”

Gelecek ay Londra’da Malta’ya bir seyahat planının olduğunu, “Fakat şu anda uçmak konusunda biraz endişeliyim. Malta’ya gidebileceğim alternatif yolları da düşünüyorum.”

İngiltere’de havalimanlarındaki giderek derinleşen sorunların yakın vadede kolay bir şekilde çözümlenmesini beklemediğini, “Eğer havalimanlarındaki durum şimdiden bu kadar kötüyse, ağustos ayında durum şimdikinden belki de 10 kat daha kötü olacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Heathrow havalimanı günlük yolcu kısıtlaması getirdi

Son aylarda İngiltere’de havalimanlarında yaşanan yoğunluk nedeniyle kaos ortamının oluşmasından sonra, Londra’nın en büyük hava limanı olan Heathrow, günlük giden yolcu sayısını 11 Eylül tarihinden itibaren 100 bin ile sınırlama kararı aldı.

Yine bu ay içerisinde Heathrow havalimanından yapılan açıklamada, yolcu sayısındaki artışla başa çıkmakta zorlanıldığı, bu nedenle hava yolu şirketlerinin bu yaz için yeni bilet satışı yapmamaları talebinde bulunuldu.