İnegöl’de Fırıncılara Temel Gıda Hijyen Eğitimi Düzenlendi

Beslenmemizin en önemli maddesi olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin tekniğe uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, muhafazası, taşınması ve satışına yönelik yasal düzenlemeler 01.04.2012 tarih ve 28163 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe giren TGK- Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği (Tebliğ No.2012/2) 'nde yer alıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokole göre Türkiye genelinde faaliyet gösteren fırıncı, ekmek ve ekmek üreticilerine hijyen konusunda eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Bu çerçevede üreticiden, son tüketiciye kadar geçen süreçte ekmeğin sağlıklı ortamda üretilmesi ve üreticilere yasal sorumluluklarının anlatılması amacıyla Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bursa Fırıncılar Odası iş birliğinde Bursa'da ekmek üreten gıda işletmelerinde çalışan fırıncılar için temel gıda hijyen eğitimi düzenlendi.

Eğitime katılan Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Mehmet Akif Şenyürek, " Eğitim sürecinde sektör çalışanları olarak sizlere fayda sağlaması faydalı ve gıda güvenilirliğinin sağlanmasında katkı sağlayacağına inanıyor ve hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Dündar, Bursa Erkek Lisesi’nde öğrencilerle buluştu Dündar, Bursa Erkek Lisesi’nde öğrencilerle buluştu

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesinde görevli teknik personeller tarafından İnegöl Esnaf ve Sanatkarlar Odası Toplantı Salonunda düzenlenen eğitimden toplamda 212 katılımcı faydalandı. Eğitim sonunda fırıncıların hijyen belgesi alması için eğitimle ilgili sınav da yapıldı. Talep gelmesi durumunda benzer eğitimlerin sonraki dönemlerde de tekrarlanabileceği belirtildi.