Hollanda'da 4 bin kişi, mültecilere destek için 40 kilometre yürüdü. Yürüyüşe katılanlar toplam 1 milyon 140 bin 70 avro bağış topladı.

Mülteci Vakfı tarafından bu yıl 13'üncüsü gerçekleşen "Mültecilerin Gecesi" destek yürüyüşüne katılan 4 bin kişi, 40 kilometre yürüdü ve toplam 1 milyon 140 bin 70 avro bağış topladı.

hollanda

Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Den Haag ve Tilburg kentlerinde yerel saatle 00.00'da başlayan yürüyüş saat 09.00'da son buldu.

hollandaa

40 kilometrelik yürüyüşte, mültecilerin yeni bir yaşama kavuşma hayaliyle katettikleri uzun mesafelere dikkat çekilmek istendi.

mülteci hollanda

Yürüyüş için Rotterdam'a gelen Tineke de Vries, az da olsa mültecilere maddi ve manevi destek olmak için yürüyüşe katıldığını söyledi.

mülteci

Times Meydanı'nda 15 Temmuz şehitleri anıldı Times Meydanı'nda 15 Temmuz şehitleri anıldı

Destek yürüyüşüne ilk defa katıldığını belirten Vries, "Mülteci sorunu giderek büyüyor ve bu, insanlık için büyük bir dram. Televizyonda korkunç görüntüler görüyoruz. Şimdi de Ukrayna'da başladı bu problem."

Yürüyüşe 5. defa katılan ve ismini vermek istemeyen bir kişi de dünya genelinde 100 milyon mültecinin olmasının "inanılmaz" ve anlaşılması zor olduğuna dikkati çekerek, "Ben buna karşı duyarsız kalamazdım.

Bizim bulunduğumuz güvenli bir ortamda yapabileceğimiz tek şey bu tür eylemler olduğu için, bunu yapmaya devam edeceğiz. 40-50 kişilik grupla katıldık ve toplam 10 bin avro bağış topladık."

İlk defa yürüyüşe katılan Pauline Timmerman, şunları söyledi:

"Baya uzun bir yoldu ama sonuna kadar gelebildiğim için mutluyum. Mülteciler için yürüdüm, gece olması biraz daha farklı bir anlam kattı. Gece başlayıp yavaş yavaş sabah olması farklı bir tecrübe oldu."

Yürüyüşe ikinci defa katılan Helena Perfors da "Yürüyüş esnasında çok yağmur yağdı ama yol güzergahı iyiydi. Mültecilerle dayanışma maddi destek olmak için yürüdüm. 2 bin 500 avro bağış topladım."