Amerika Ulaştırma Güvenlik İdaresinden yapılan açıklamada, 2021 yılı Şükran Günü tatilinden beri bu hafta sonu en çok yolcu sayısının görüldüğü belirtildi.

AB, Yunanistan'dan izahat istedi AB, Yunanistan'dan izahat istedi

Amerika 19 Haziran (Juneteenth) federal tatil olarak kutlanması sebebiyle seyahat yoğunluğu artarken, sert hava koşulları ve personel sıkıntısı nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi sıkıntılara neden oldu.

abd havalimanı

TSA'nın verilerine göre, 17 Haziran'da 2 milyon 440 bine yakın yolcu havalimanlarındaki güvenlik taramasından geçirildi.

amerika-6

TSA Sözcüsü Lisa Farbstein, sosyal medya Twitter hesabından, "Juneteenth tatili hafta sonu seyahatlerine hoş geldiniz."

Uçak seferlerindeki iptal ve ertelemeler havalimanlarında kaos yarattı.

Uçuşları takip eden FlightAware sitesi verilerine göre, 17 Haziran'da 1500 uçak seferi iptal edildi, 9 bin sefer ertelendi.

İptal ve ertelemelere, ülkenin değişik bölgelerinde yaşanan sert hava koşulları ile hava yolu şirketlerinde Kovid-19 salgını ile bağlantılı personel sıkıntısı ve altyapı zorluklarının neden olduğu bildirildi.

Hava yolu şirketleri temsilcileri ile görüşen Amerika Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, hükümetin tüketici koruma standartlarına uymayan havayollarına karşı para cezası dahil yaptırım önlemleri alabileceğini söyledi.

Amerika Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, havayollarına Amerika'da Bağımsızlık Günü olarak kutlanan 4 Temmuz tatil haftası ve yazın geri kalanında seyahat aksamalarına karşı tedbirli olmaları çağrısında bulundu.