Iberia Express çalışanları bağlı olduğu sendika, 532 kabin memurunu kapsayan greve bugün başlandığını, 6 Eylül tarihine kadar sürmesi öngörülen grevden dolayı toplam 92 uçuşun iptal edileceğini duyurdu.

08_2022_28082022_iberia2_

Sendika, 10 gün sürecek grevin nedenini, kabin memurları 2015 yılından beri dondurulan maaşlarının artırılmasına yönelik 8 aydır devam eden müzakerelerde herhangi bir sonuç alınamamasını gösterdi.

thumbs_b_c_5de0b965a70eeb8e7493815e9cf91207

Madrid ile bağlantılı Mayorka, Büyük Kanarya, Santiago de Compostela, Sevilya, Malaga, Tenerife kentlerine uçuşları kapsayacak grevden 17 bin kadar yolcunun etkilenmesi bekleniyor.

USO'nun sözcülerinden Estefania Diaz, "Iberia Express, çalışanlarının hoşnutsuzluğunun farkında ama toplantılarda herhangi bir teklif getirmiyor. Çalışma koşullarında bir güvence vermiyor."

Estefania Diaz, İspanyol hava yolu şirketini "dürüst ve profesyonel müzakere yerine yolcuları rehine gibi kullanmakla" suçladı.

Iberia Express'ten yapılan açıklamada bunun, Ulaştırma Bakanlığının belirlediği asgari hizmetleri ihlal eden bir grev olduğu öne sürülerek 28-31 Ağustos tarihinde planlanan uçuşların yüzde 93,2'sinin gerçekleşeceği, bu tarihlerde 28 uçuşunun iptal edildiği bildirildi.

Trump'ın Eski avukatından şok itiraf Trump'ın Eski avukatından şok itiraf

İspanya'da Ryanair kabin memurları toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamadığı için 8 Ağustos tarihinden beri hafta içi pazartesi-perşembe arasında grev yaparken, maaşlarının Kovid-19 salgını öncesindeki seviyeye getirilmesini isteyen Easyjet pilotları hafta sonları iş bırakıyor.

Editör: Kadir KURTAY