Ege ve Doğu Akdeniz'de görev uçuşu yapan Türk jetleri, Yunanistan'a ait S-300 hava savunma sistemi tarafından radar kilidi atıldı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan son bilgiye göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16'lar, 23 Ağustos tarihinde Ege ve Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasındaki görev uçuşları sırasında Girit Adası'nda konuşlu Yunanistan'a ait Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminden radar kilidi atılarak taciz edildi. Türk jetleri tacize rağmen planlı görevlerini tamamlayarak üslerine emniyetle döndü.

s300 füzeleri

17 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verildi 17 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verildi

Yunanistan S-300 hava savunma sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarı, Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada keşif görevindeki F-16'ya yerden havaya füze kilidi atması, Yunanistan’ın söz konusu bataryaları aktif olarak kullandığını ortaya çıktı.

thumbs_b_c_bf4c27713e8568f07ad41cd7b4b7429b

NATO Angajman Kuralları'na göre "düşmanca hareket" sayılıyor

türk jetleri

NATO müttefiki bir ülkenin savaş uçaklarına radar kilidi atılmasının, NATO Angajman Kurallarına göre "düşmanca hareket" sayıldığını hatırlatan güvenlik kaynakları, Yunanistan'ın müttefiklik ilkelerine aykırı davrandığı, batı ülkelerinin de bu konuda çift taraflı politika sergilediği değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bölgesel hava savunmasını ve güvenliğini daha etkin hale getirmek için S-400 sistemi tedarik etmesinden sonra bazı NATO ülkeleri ve Amerika tarafından gösterilen tavrı hatırlatan kaynaklar, Yunanistan'ın söz konusu sistemin bir önceki versiyonunu 23 yıl önce tedarik ettiğine dikkati çekti.

Yunanistan ilk denemeyi 2013 yılında yaptı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 1997 yılı ve 1998 yıllarında Rus yapımı S-300 sistemini, Türkiye'nin itirazlarından sonra Kıbrıs yerine 1999 yılında Yunanistan’ın Girit Adası’na konuşlandırılmıştı.

Yunanistan'ın ilk denemesini 2013 yılında "White Eagle" tatbikatında yaptığı 80 mil menzilli S-300 hava savunma sisteminin 4 sistem ve 8 fırlatma rampası bulunuyor.