Hamas ateşkes kararını Katar ve Mısır'a iletti, şimdi gözler İsrail'de...

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, Hamas'ın İsrail ile yeni esir takası anlaşmasına dair sunulan teklife olumlu yanıt verdiğini belirterek, "Hamas'ın teklif hakkında bazı yorumları oldu ancak genel olarak olumlu olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Hakan Fidan, Münih güvenlik konferansı için Almanya'da Hakan Fidan, Münih güvenlik konferansı için Almanya'da

Bu açıklamaların ardından Hamas da bir açıklama yaparak, "Tam ve topyekun ateşkes, çatışmaların sona ermesi, insani yardım vaadi, Gazze Şeridi'nin restorasyonu ve ablukanın kaldırılması talebiyle ateşkes teklifine olumlu bir ruhla karşılık verdik" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turu kapsamında Mısır'ı ziyaret etti ve İsrail ile Hamas arasındaki olası esir takası anlaşmasında gelinen son durumu Mısır Devlet Başkanı Sisi ile değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Blinken ile Sisi arasındaki görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasındaki esir takası sürecini kapsamlı şekilde ele aldıklarını belirtti.

Blinken, Mısır'ın süreçteki öncü rolü için teşekkür ederken, Gazzelilerin yerinden edilmesine karşı olduklarını ve insani yardımların Gazze'ye ulaştırılması konusundaki çabalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Blinken'ın Orta Doğu turu, 7 Ekim'den sonra gerçekleştirdiği 5. ziyaret olma özelliğini taşıyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından bu yana bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Blinken, Suudi Arabistan, Mısır, Katar, İsrail ve Batı Şeria'yı ziyaret ederek, esir takası süreci, insani yardımların ulaştırılması ve bölgedeki diğer gelişmeler konusunda taraflarla görüşmeler gerçekleştirecek.

Ayrıca, Kızıldeniz'deki Husi saldırılarıyla ilgili son durumu da değerlendirecek.