Çevre İçin Harekete Geç Fransa'da yapılan bir araştırmada, şişelenmiş suların yüzde 78'i mikroplastik içerdiğini ortaya çıktı.

Çevre İçin Harekete Geç (Agir pour l'environnement) Derneği tarafından Labocea laboratuvarına yaptırılan araştırmada, Badoit, Carrefour, Cristaline, Evian, Perrier, Vittel ve Volvic marka suların hijyen durumu incelendi.

plastik şişe

Agir tarafından yayımlanan araştırma raporunda, şişelenmiş suların yüzde 78'inde mikroplastik partiküller bulunduğu, litrede 121 ile en çok mikro partikülün çocuklara yönelik satış yapan Vittel Kids markasına ait sularda tespit edildiği belirtildi.

Ülkede yılda her bir çocuğun ortalama 131 litre su tükettiği aktarılan araştırmada, verilerin bu sulardan içen bir çocuğun yıllık ortalama 16 bin mikroplastik yuttuğunu gösterdiği açıklandı.

Vittel'den sonra litrede 8 partikül ile en çok mikroplastik parçacığı, ülkede en çok tüketilen Cristaline markasında belirlendi.

Sonuçlar endişe verici

Araştırmayı yapan bilim adamları, sonuçların endişe verici olduğunu, araştırmanın hiç kullanılmamış ve sıcağa maruz kalmamış şişelerle yapıldığını, bunun da mikroplastiklerin ortaya çıkma oranını düşürdüğünü, gerçek kullanım koşullarında daha çok mikroplastik görüleceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'dan maymun çiçeği açıklaması Sağlık Bakanı Koca'dan maymun çiçeği açıklaması

Dernek, şişelenmiş suların mikroplastik denetiminden geçirilmesini ve 2027 yılından itibaren plastik şişelerin yasaklanması çağrısında bulundu.