Seçimde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un liderliğinde Ensemble ve aşırı solcu Jean-Luc Melenchon liderliğinde Nupes ittifakları.

Fransa'da milletvekillerin belirleneceği genel seçimlerin ilk turu başladı. 48,7 milyon seçmenin olduğu ülkede halk, Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için sandık başına gitti.

fransa da halk sandıkta

Oy kullanma işlemi Fransa'nın ana kara topraklarında, yerel saatle ile 08.00'da başladı, saat 18.00'de sona erecek. Büyük kentlerde saat 20.00'a kadar oy kullanılabilecek.

fransa seçim

Yurt dışı seçmenin halihazırda oy kullandığı seçimde, oy verme işlemi saatleri deniz aşırı topraklarda farlılık gösterecek.

Seçimde 6 bin 293 aday milletvekili olmak için yarışıyor.

İlk turda bir adayın salt çoğunluğu sağlayamadığı sandalyeler için ikinci tur yapılacak.

Araştırma şirketleri, sandıkların kapanmasından itibaren seçimin tahmini sonuçlarını vermeye başlayabilecek.

Seçimler 19 Haziran tarihinde gerçekleşecek ikinci turuna, yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek. Bu turda en çok oyu alan aday milletvekili seçilecek.

Genel seçimdeki ittifaklar

Nisan ayında Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda 3'üncü olan aşırı solcu Fransa Boyun Eğmeyen Partili (LFİ) Jean-Luc Melenchon'un girişimiyle, "tarihi adım" olarak nitelendirilen LFİ, Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Partisi (PS) ve Komünist Partiyi (PCF) kapsayan "Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği" (Nupes) ittifakı kuruldu.

Nupes ittifakı, mecliste salt çoğunluğu (289 sandalye) alarak, Melenchon'un Başbakan olarak atanmasını hedefliyor.

Macron'un siyaseti için önemli bir seçim

İkinci defa Cumhurbaşkanı seçilen Macron'un vaatlerini yerine getirebilmesi için, genel seçimlerde mecliste salt çoğunluğu sağlayabilmesi ve hükümeti kurabilmesi büyük önem taşıyor.

Macron, mecliste salt çoğunluğu elde edemeyebilir

Fransız basını, son günlerde Macron'un liderliğindeki ittifakın mecliste çoğunluğu elde edemeyebileceğini yazıyor.

Ipsos-Sopra Steria şirketlerinin 6-7 Haziran'da yaptığı seçim anketine göre, genel seçimlerde Ensemble ittifakı, mecliste 260 ila 300 milletvekili elde edecek.

Nupes'ün 175 ila 215 sandalye, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi (LR), Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği (UDI) dahil çeşitli sağ partilerin toplam 35 ila 55 sandalye alması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda Macron'un rakibi olan aşırı sağcı Marine Le Pen'in de aday olduğu genel seçimlerde, Le Pen'in partisi Ulusal Birlik'in (RN) 20 ila 50 milletvekili çıkaracağı tahmininde bulunuluyor.

Genel seçimde başarısız olan bakanlar istifa edecek

NATO İsveç ve Finlandiya'yı üyeliğe davet etti NATO İsveç ve Finlandiya'yı üyeliğe davet etti

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne'un yanı sıra kabinedeki 14 bakanın aday olduğu genel seçimde, Milletvekili seçilemeyen Başbakan dahil bakanların kabineden istifa edecekleri daha önce belirtilmişti.