Fitch'ten yapılan açıklamaya göre, Omicron varyantının etkileri, bulaşıcılığı ve ciddiyeti hakkında daha çok bilgi edinilene kadar ekonomik büyüme tahminlerine dahil edilmesi için çok erken olduğu belirtildi.

thumbs_b_c_4b7ef17d2faab0b6597a2433135daa99

Halihazırda 2020 yılı ilk yarısında görülen büyük, senkronize bir küresel gerilemenin olası olmadığına inanıldığı kaydedilen açıklamada enflasyondaki artışın yeni varyantın etkili olması durumunda makroekonomik tepkileri zorlaştıracağı söylendi.

Yayılmasını kontrol altına almak için önemli farmasötik olmayan müdahaleler gerektiren yeni bir varyant olasılığının küresel ekonomi için devam eden bir risk olduğu vurgulandı.

Sanayi üretimi Ocak`ta yıllık yüzde 4,5 arttı Sanayi üretimi Ocak`ta yıllık yüzde 4,5 arttı

Turizm ve uluslararası seyahat gibi sektörlerde salgın öncesi seviyelere dönüşün yeni varyant nedeniyle kesintiye uğrayacağı belirtilen açıklamada, mal tüketiminden hizmetlere dönüşün de yavaşlayabileceği bildirildi.

Enflasyondaki son artışların Omicron varyantına yönelik herhangi bir politika tepkisini zorlaştıracağı vurgulanarak, "Merkez bankalarının yanıt olarak para politikası ayarların normalleşmesini geciktirmekten çekinebileceklerine inanıyoruz."