Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Omicron, tsunami etkisi oluşturuyor, çok hızlı yayılıyor ve dünyadaki sağlık sistemleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor."

thumbs_b_c_cabd670757bdc28b4dc4b7321aebe49e

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde küresel sağlık uzmanlarıyla gerçekleştirdiği yılın ilk basın toplantısında, geçen hafta salgının başından beri en yüksek Kovid-19 vakasının kaydedildiğini açıkladı.

Omicron varyantı özellikle aşılanmış kişilerde Delta'ya göre daha hafif seyrettiğini, buna rağmen "hafif" olarak sınıflandırılmayacağını dile getiren Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Tıpkı önceki varyantlarda olduğu gibi Omicron insanları hastanelik ediyor ve öldürüyor.

Omicron tsunami etkisi oluşturuyor, çok hızlı yayılıyor ve dünyadaki sağlık sistemleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor."

Omicron yüzünden hastanelerin aşırı kalabalık olduğunu söyleyen Tedros Adhanom Ghebreyesus, personel yetersizliği ve yoğunluktan dolayı diğer hastalık ve yaralanmalarda "önlenebilir" ölümler gerçekleştiğini gösterdi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşıların dağıtımında ve aşılara erişimde küresel eşitlik çağrısını yineledi, 109 ülkenin Dünya Sağlık Örgütü dünya nüfusunun yüzde 70'inin 2021 yılı yarısına kadar tam olarak aşılama hedefini kaçıracağı söyledi.

Aşılarınızı yaptırın çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove de Omicron'a dair sorular üzerine, mevcut tüm aşıların bu varyanta karşı etkili olduğunun altını bir kez daha çizdi.

Maria Van Kerkhove, genel olarak aşılar sayesinde Omicron varyantı daha şiddetli geçmediğini vurgu yaptı, bir kez daha herkesi aşılarını yaptırmaya davet ediyorum.

Omicron'un Kovid-19'un son varyantı olmayacağı uyarısı yapan Maria Van Kerkhove, "Maalesef Omicron son varyant olmayacak, virüs 'evrim' geçirmeyi sürdürüyor."