Dünya Sağlık Örgütü, son iki hafta içinde dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısında artış oranının yüzde 30'a yükseldiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 salgınına dair son gelişmeleri değerlendirdi.

kovid-19-22

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü 6 bölgesinden dördünde son haftalarda vaka sayısında artış oranlarında yükselme gözlemlendiğini belirterek, "Son iki haftada küresel alanda Kovid-19 vakaları, önceki haftalara göre yüzde 30 arttı."

dünya

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa ve Amerikalar bölgesinde yeni vakaların çoğunu Omicron varyantının alt varyantı BA.4 ve BA.5'in oluşturduğunu söyleyen Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Hindistan'da BA.2.75 alt varyantının yaygın olduğunu söyledi.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 ile mücadeleyi zorlaştıran birtakım sebepler olduğuna dikkati çekerek, "Birinci sebep test sayılarının birçok ülkede büyük oranda düşmesi.

Bu sebepten ötürü Kovid-19'un küresel alanda gerçek yükünü açık bir şekilde göremiyoruz. İkinci sebep ise ağız yoluyla alınan antiviral Kovid-19 ilaçlarının orta ve düşük gelirli ülkelere ulaşamaması. Üçüncü sebep ise virüsün evrim geçirdikçe aşı etkililiğinin azalması."

Kimler Lens Kullanabilir Kimler Lens Kullanabilir

Kovid-19 vakalarındaki bu artışın sebepleri karşısında küresel ve ulusal adımların atılması gerektiğini söyleyen Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Hükümetler, bilim adamları, aşı üreticiler, Dünya Sağlık Örgütü ve vatandaşlar, üzerine düşen görevi yapmalı."

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, mevcut vaka artışlarının önüne geçebilmek için Dünya Sağlık Örgütü üyesi ülkelere, "risk altındaki kişileri aşılama" ve "antiviral ilaçları herkes için erişilebilir kılma" çağrısında bulundu.

Şimdiye kadar antiviral ilaçlardan Molnupiravir'in 20 ülkede kullanımının kabul edildiği bilgisini paylaşan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Nirmatrelvir-Ritonavir'i 43 ülkenin kullanmayı düşündüğünü söyledi.