Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde maymun çiçeği vakaların sayısı 18 bin üzerine çıktığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Örgütün Cenevre'deki merkezinde gerçekleşen basın toplantısında, maymun çiçeği salgınına dair son gelişmeleri paylaştı.

dsö-1

DSÖ'den Maymun Çiçeği Hakkında Kırmızı Uyarı DSÖ'den Maymun Çiçeği Hakkında Kırmızı Uyarı

Şimdiye kadar Dünya Sağlık Örgütü 78 ülkeden 18 bin vakayı doğruladığını aktaran Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Vakaların yüzde 70'ini Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi, yüzde 25'ini de Amerikalar Bölgesi oluşturuyor."

Vakaların yüzde 10'u hastaneye kaldırıldı

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, an itibarıyla vakaların yüzde 10'unun hastaneye kaldırıldığını belirterek, "Ülkeler, topluluklar ve şahıslar bu riski ciddiye alır ve yayılımı önlemek için gerekli tedbirlere başvurursa bu salgın durdurulabilir."

Maymun çiçeğinin erkek erkeğe cinsel ilişki dışında kucaklama, öpüşme, kirli havlu ve çarşaf kullanımı yoluyla bulaşabileceğinin altını çizen Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeğine yakalanan ve yakalanma riski olan kişiler için aşılanma tavsiyesinde bulunmaktadır."

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, şu an çiçek aşılarından MVA-BN'nin Kanada, Avrupa Birliği ve Amerika tarafından onaylandığı bilgisini paylaşarak, "LC16 ve ACAM2000 aşılarının da maymun çiçeğine karşı kullanımı üzerinde duruluyor."

Toplu aşılamalara şimdilik gerek yok

Çiçek aşılarının maymun çiçeğine karşı etkisi ve kaç doz aşı gerektiğine dair verilerin yetersiz olduğunu vurgulayan Dr. Tedros Adhanom Ghebreysus, elinde aşı bulunduran Dünya Sağlık Örgütü üyesi ülkelere bilgi paylaşımı çağrısında bulundu.

Toplantıda bulunan Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, maymun çiçeğine karşı toplu aşılama yapılmasının beklenip beklenmediği sorusuna, "Toplu aşılamaları şimdilik tavsiye etmiyoruz. Virüs belli bir gruba mensup kişileri etkiliyor ve davranışsal müdahaleler virüse karşı etkili olabiliyor."