Kopenhag Polis Sözcüsü Soren Thomasse, saldırıda 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 2'si İsveç vatandaşı 4 kişinin ağır yaralandığını söyledi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Amager bölgesindeki "Field's" adlı AVM'de dün gerçekleşen silahlı saldırıda 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 kişinin ağır olarak yaralandığı bildirildi.

Saldırı sonrası zanlının, kısa zaman içinde yakalandığını belirten Soren Thomasse, saldırının terör eylemi olmadığını söyledi.

Zanlının daha önceden polis tarafından bilindiğini anlatan Soren Thomasse, önceden psikolojik sorunları nedeniyle tedavi gördü.

Amerikan Başkanı Joe Biden: Bu terörist lideri artık yok Amerikan Başkanı Joe Biden: Bu terörist lideri artık yok

22 yaşındaki sanığın polis tarafından alınan ifadesi kamuoyuna açıklanmadı.

AA-28325223

Yabancı ve Müslümanlara yönelik ateş açıyordu

Danimarka'da yaşayan ve saldırıyı gören Türk vatandaşı Cihat Korkmaz, yaptığı açıklamada, önce kesik kesik silah sesleri duyduğunu, bunun saldırı olduğunu anlamadıklarını söyledi.

Daha sonra saldırganın karşısına çıktığını anlatan Cihat Korkmaz, "Saldırgan, kızıl saçlı Danimarkalı biriydi. Bölgeye konser için gelen kızlar önünde kaçışıyordu, onlara ateş etmiyordu. Yabancı ve Müslümanlara yönelik ateş açıyordu."

Danimarkalıları birbirlerine destek olmaya teşvik etmek istiyorum

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yayımladığı taziye mesajında, "Yakınlarını kaybedenlere en derin taziyelerimi iletiyorum. Danimarkalıları bu zor zamanda bir arada durmaya ve birbirlerine destek olmaya teşvik etmek istiyorum."

Olay

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Amager bölgesindeki "Field's" adlı AVM'de dün silahlı saldırı düzenlenmiş, olaydan sonra yakalanan zanlının 22 yaşında bir Danimarkalı olduğu söylenmişti.